تبلیغات

پرلیت نوعی سنگ آتشفشانی است که در کشاورزی کاربرد فراوان دارد. 3 تا 4 برابر وزن خود آب را جذب می کند.
 در کشت هیدروپونیک، گلخانه ها و نهالستان ها قابل استفاده است.
 بهترین بسترهای کشت ترکیبی از پرلیت و پامیس و نیز ترکیبی از پرلیت وپیت ماس می باشد.

بهترین جایگزین خاک( ترکیب با پوست درخت نارگیل و پوکه عدسی )

مزایا:

 بستر مناسب جهت کاشت گیاه و رشد و پرورش بذر خاک

اصلاح سیستم هوادهی و آب دهی

قدرت نگهداری آب و مواد غذایی و تغذیه مداوم گیاه

عدم ایجاد تغییر

ناگهانی در دمای خاک

های هرز و حشرات موذی

استریل بودن از نظر بهداشتی و جلوگیری از اثرات منفی علف

 نفوذ و پخش یکسان آب در خاک

دارا بودن PH خنثی در

حد 5/7-5/6 و جلوگیری از هر گونه اختلال در ریشه
نوع مطلب : پوکه معدنی قروه،
برچسب ها : هیدروپونیک، پرلیت کشاورزی، پوکه قروه، پوکه معدنی، پوکه،


کشت هیدروپنیک یا آبکشت شیوهٔ کشت بدون خاک می‌باشد. در این نوع کشت متخصصان نیازهای غذایی گیاه را اندازه‌گیری کرده و به جای خاک با استفاده از آبی که به گیاه داده می‌شود با افزودن عناصر ماکرو و میکرو و نگهداشتن گیاه توسط مواد نگهدارنده بی‌اثر مانند پرلیت عملاً نیاز به خاک منتفی می‌شود.

گلخانه ای به روش هیدروپونیک

محتویات

 [نهفتن

بستر کشت[ویرایش]

معمولا از مواد کدر، برای جلوگیری از ورود نور خورشید و همینطور جلوگیری از رشد خزه در محیط ریشه که از تمام جهات محصورند و فقط در قسمت قرار گیری گیاه باز هستند استفاده می‌شود. می‌توان از لوله‌های گشاد پلیکا، کیسه‌های نایلونی سیاه رنگ و مانند اینها برای ساخت بستر کشت استفاده کرد.

انواع کشت هیدروپونیک[ویرایش]

کشت هیدروپونیک به صورت‌های گوناگونی اعمال می‌شود در ساده‌ترین و قدیمی‌ترین روش کشت هیدروپونیک گیاهان را در بسترهای از جنس کاه کشت می کرده و مواد غذایی را در اختیار گیاهان کشت شده دراین بسترها قرار می‌دهند. روش‌های جدید تری نیز بکار برده می‌شود مانند روش NFT که در آن مواد غذایی بصورت یک لایهٔ نازک در اختیار گیاه قرار می‌گیرد. دو سیستم تغذیه گیاهان در هایدروپونیک وجود دارد:

سیستم باز: که در آن عناصر شیمیایی ای (ماکرو و میکرو) که گیاه به آنها نیاز دارد، فقط یک بار در دسترس گیاه قرار می‌گیرد و بعد از استفاده، از پایین بسترهای کشت به وسیله سوراخهای تعبیه شده از قبل در زیر بسترها، خارج می‌شود.

سیستم بسته: که در آن مواد غذایی محلول در آب بیشتر از یک باراستفاده می‌شوند. برای اینکه محلول غذایی در سیستم بسته، باافت کیفیت روبرو نشود، باید دایما به وسیله دستگاه‌های کنترل کیفیت، اندازه گیری شود و آن قسمت از عناصر شیمیایی محلول در آب جاری در محدوده ریشه گیاهان، که جذب ریشه شده‌اند ومحلول دیگر آنها را با خود ندارد، به محلول، اضافه شوند.

مزایا کشت هیدروپونیک[ویرایش]

در این نوع کشت نیازی به شخم و آبیاری نیست و مصرف آب به صورت چشمگیری کاهش می‌یابد ٫ همچنین در این روش ضد عفونی کردن محیط رشد بسیار ساده و کم هزینه است. چون محلول غذایی به صورت مایع است به راحتی می‌توان آن را کنترل کرد. همچنین در جایی که خاک مناسب ندارد یا دچار بعضی بیماری‌ها است قابل کشت می‌باشد. کنترل شرایط محیطی از جمله نور ٫ دما ٫ رطوبت ٫ و ترکیب هوا بسیار ساده تر است.

معایب کشت هیدروپونیک[ویرایش]

مهمترین عیب این روش نیاز به سرمایه گذاری بالا می‌باشد. زیرا تمام سیستم به صورت اتوماتیک می‌باشد. نیاز به افراد متخصص می‌باشد. آلودگی آبهای زیر زمینی هم در اثر مخلوط شدن با محلول غذایی مشکلی دیگر است. این معایب با توجه به سیر تکاملی و ایجاد تکنولژِی برطرف گردیده است در ضمن آلودگی آبهای زیر زمینی در سیستم بسته وجود ندارد که این روش توسط یکی از اعضائ مرکز پژوهشهای بدون خاک ایران در زمینه تولید علوفه هیدروپونیک ابداع شده است.

کشت علوفه هیدروپونیک[ویرایش]

یکی از روشهای متداول کشت علوفه میباشد و با توجه به خشکسالی در بعضی مناطق استفاده ازاین روش اجتناب ناپذیر است. از مزایای شاخص آن میتوان : 1- کاهش سطح زیر کشت 2- کاهش هزینه کاشت داشت برداشت 3- کاهش مصرف آب 4- کاهش مصرف کود 5- کاهش هزینه خوراک دام 6- کاهش واردات دانه 7- افزایش محصولات دامی

منابع[ویرایش]

به منظور مقایسه دو روش کشت هیدروپونیک (پیوسته و پوکه معدنی) در دو رقم خیار گلخانه ای (2259 و دلتا استار) یک آزمایش فاکتوریل درقالب طرح کاملأ تصادفی با پنج تکرار اجرا گردید. برای تغذیه معدنی گیاهان از محیط کشت موراشیگ و اسکوک (m.s) استفاده شد. ارتفاع ساقه، قطر میانگره اول ساقه، تعداد برگ، طول، قطر و عملکرد میوه اندازه گیری شد. روش کشت بر تغییرات کلیه صفات مورد مطالعه معنی دار بود ولی تفاوت بین ارقام از نظر صفات مورد بررسی معنی دار نبود. سیستم پیوسته به دلیل جریان دایم محلول غذایی، غوطه ور شدن ریشه در محلول غذایی، توسعه گسترده شبکه ریشه ای، عدم تنش خشکی و عناصر غذایی و درنهایت افزایش کارآیی سیستم فتوسنتزی از نظر شاخص های مورد بررسی نسبت به روش پوکه معدنی برتر بود. باتوجه به شرایط انجام این آزمایش، روش کشت پیوسته قابل توصیه می باشد.
کلیدواژه ها
خیار گلخانه ای؛ روش کشت پیوسته؛ روش کشت پوکه معدنی؛ محلول غذایی؛ هیدروپونیک