تبلیغات

  

پوکه معدنی

پوكه معدنی چیست؟

 پوكه معدنی دانه های سبك حاصل از فعالیتهای آتشفشانی است . مزیت عمده پوکه معدنی نسبت به مصالح ساختمانی مشابه از قبیل شن و ماسه، وزن مخصوص بسیار كم 0)، دارا بودن درجه سختی بالا و نیز تخلخل / آن (حدود 7 فراوان می باشد. رنگ این ماده معدنی سفید یا خاكستری مایل به سفید یا زرد است . پوكه معدنی دارای دانه بندی های متفاوت از ذرات غباری تا قطعات بزرگ با قطر بیش از 100 میلیمتر است.هر یك از اندازه های فوق برای مصارف بخصوصی كاربرد دارند. نمونه ای از نحوه استخراج پوكه معدنی به صورت عدسی هایی با قطر 50 تا 100 متر و ارتفاع حدود 5 متر در زیر لایه هایی از خاك و سنگ وجود دارد. پس از حفر ترانشه توسط بلدوزر عملیات باطله برداری یعنی برداشتن سنگ و خاك از روی لایه های پوكه معدنی انجام می شود. درمرحله بعد عملیات بارگیری به كمك لودر صورت می پذیرد.ماده معدنی به وسیله كامیون كمپرسی از محل معدن حمل می شود.

 سابقه مصرف پوكه معدنی مهندسین رومی در گذشته از این ماده معدنی رساختمان های باستانی سال 1348 شمسی ( 1969 میلادی ) استفاده می کردند . در حال حاضر علاوه بر مصرف داخل ایران به كشورهای حاشیه خلیج فارس، امارات متحده عربی، عربستان و... نیز صادر می گردد.

**خواص پوكه معدنی

 •وزن مخصوص پائین ( 5/ 0 تا 7 / • ) به طوری كه روی آب شناور می ماند

 • عایق صدا، گرما و سرما

• مقاوم در مقابل آتش سوزی؛ به طوری كه تا 760 درجه سانتیگراد هیچ تغییری در حجم و شكل آن حاصل نمی شود. نقطه ذوب این ماده معدنی 1342 درجه سانتیگراد می باشد.

 • استحكام؛ بتون و مصا لح تشكیل شده از پوكه معدنی از میزان بالای دوام نسبت به وزن برخوردار می باشد. موارد مصرف • جهت شیب بندی بامها و كف ساختمان (دانه ها و ذرات كوچكتر از 40 میلیمتر).

 • برای تهیه بلوكهای سبك سقفی و دیواری، مو زائیك سبك، بتون سبك، برای قطعات باربر سبك و قطعات جدا كننده ( دانه ها و ذرات كوچكتر از 15 میلیمتر)  • بعنوان عایق حرارت برای سردخانه ها، گرمخانه ها و پوشش لوله های حرارتی (دانه های 2 تا 40 میلیمتر)

• برای استفاده كشاورزی در مناطق كم آب به دلیل خاصیت جذب و نگهداری آب (از ذرات ریز تا دانه های 30 میلیمتری)

• برای رنگبری پارچه ها (قطعات 20 تا 50 میلیمتری)

• برای استفاده در ساختمان سدها، اسكله ها و پلها (ذرات پودر مانند)

 • نكته قابل توجه اینكه بتون ساخته شده از پوكه معدنی علاوه بر سبكی، در مقابل عوامل مختلف مختلف محیطی نیز دارای استحكام و مقاومت فوق العاده ای می باشد.

• مخلوط این ماده با آهك شكفته تشكیل نوعی سیمان طبیعی را می دهد كه در زیر آب و بیرون آب سخت می گردد در صنعت سیمان می توان از این م اده معدنی به عنوان یكی از اجزاء مهم تشكیل دهنده سیمان استفاده نمود.

•درصد اختلال تا 40 % سیمان پرتلند پوزولان

 •درصد اختلاط بیش از 40 % سیمان پوزولانی

 

 

پوكه ، پوکه معدنی ، پوکه ، پوکه معدنی قروه

 

وكه ، پوکه معدنی ، پوکه ، پوکه معدنی قروه

انواع پوكه معدنی در سایزهای مختلف ، مستقیم از معدن . انواع پوكه ماسه ای ، عدسی ، نخودی ، بادامی ، مخلوط . با سرویس دهی عالی به سراسر ایران و قیمت مناسبساختمان خود را سبک بسازید.

استفاده از مواد و مصالح روز یک امر بدیهی و استاندارد در صنعت ساختمان می باشد. با توجه به زلزله خیز بودن ایران و قرار گیری آن بر روی کمربند زلزله نیاز آن است که از مصالح سبک تر استفاده شود.

*انتخاب پوكه با كییفیت بالا می تواند كیفیت كار شما را تضمین كند.

**بهترین و مرغوبترین حرف اول ماست, گسترش کسب و کارپوکه معدنی شعار ماست.


پوکه معدنی قروه

پوکه قروه مصالح مورد نیاز خود را جهت فروش به تمام نقاط ایران از تمام معادن این شهر(احمد آباد باش- قزل جکندو...) تامین میکند و با کمترین قیمت تمام شده در اختیار مشتریان خود میگذارد.


مشخصات پوکه معدنی

پوکه معدنی قروه متشکل از گدازه های آتشفشان است که پس از رسیدن به سطح زمین سرد شده و به صورت دانه های ریز و درشت متخلخل تشکیل گردیده و دارای مشخصات زیر می باشد:

· کیفیت و استحکام بسیار بالاتر از پوکه لیکا و دماوند

· بسیار بصرفه (هزینه ای تمام شده بسیار کمتر از پوکه لیکا و دماوند)

· سبک و دوام طولانی (دارای وزن حجمی 500 تا 700 کیلو گرم برمتر مکعب)

· کاهش انتقال صدا

· مقاوم در برابر انقباض و انبساط

· ضد حشرات و موریانه

· عایقی فوق العاده

· عایق حرارت و برودت و ضد حریق (نقطه ذوب 1342 درجه و تا 760- درجه مقاوم است)

· پوکه مصرفی در ترکیب با سیمان دارای قابلیت بالای نگهداری آب می باشد که موجب می شود مقاومت بتن ساخته شده بالا رود.

· و ازمهمترین ویژگی این محصول استحکام بسیار بالادرترکیب با سیمان و وزن بسیارسبک میباشد.مواردمصرف:

باتوجه به استخراج جدید این ماده ارزشمند هنوز بسیاری از مصرف کنندگان از مزایای این محصول آگاه نیستند و با هزینه های بسیار بالا کارایی کمی را برای خود ایجاد می کنند این نوع پوکه بصورت طبیعی از دل کوه بیرون می آید و با هزینه ای بسیار کمتر از پوکه لیکا در اختیار مصرف کنندگان قرار میگیرد.

از این ماده ارزشمند برای شیب بندی پشت بام ,ساخت بلوک های سبک، موزاییک و پر کردن سطوح مختلف ساختمان و ... استفاده می شود.

1-ماسه پوكه:به دلیل وزن بسیاركم نسبت به ماسه معمولی(شسته/رودخانه ای)دركاركاه هایساخت بتن ,بلوك زنی(دیواری/سقفی)وپرنمودن سطح لوله كشی های ساختمانی و ...مورداستفاده قرارمی گیرد.

2-پوكه عدسی:به دلیل اندازه ووزن بسیاركم دركارگاه های تولید بلوك های سقفی بسیار سبك مورد استفاده قرار میگیرد .

3-پوكه نخودی:موارد مصرف زیادی داردازجمله شیب داركردن سقف ساختمانها و هم سطح نمودن كف طبقات و..

4-فندوقی وبادامی: همانند پوك نخودی میبا شند و بعلت سایز بزرگتر قیمت کمتری هم دارد.

5- موارد مصرف سنگ پوکه در تصفیه خانه های آب و فاضلاب سد سازیها پلها و...مورد استفاده قرار می گیرد.
قیمت انواع پوکه معدنی قروه

پوکه به علت سختی که در حالت طبیعی در معدن دارد توسط بلدوزر دپو شده و پس از بارگیری به محل سنگ شکن، در سایزهای مختلف تولید می شود.

به دلیل وجود سرند های متعدد درمعادن پوكه قروه این محصول دراندازه های مختلفی تولید میشود

1-سنگ پوکه (سایز 7-25 سانتیمتر)


قیمت هر متر مکعب 8000 تومان2-پوكه بادامی ( سایز10-30 میلیمتر)


قیمت هر متر مکعب 9000 تومان3-پوكه فندوقی (سایز 10-20 میلیمتر)


قیمت هر متر مکعب 11000 تومان4-پوكه نخودی ( سایز 5-12 میلیمتر )


قیمت هر متر مکعب 12000 تومان5-پوكه عدسی (سایز 3-7 میلیمتر)


قیمت هر متر مکعب 13000 تومان6-ماسه ای ( سایز 0-5میلیمتر)


قیمت هر تن 8000 تومان

قیمت هر متر مکعب 6000 تومانارسال به تمام نقاط ایران

هزینه حمل از قروه تا مقصد بعهده خریدار میباشد.

بطور مثال از قروه(سنندج) تا تهران 200 هزار تومان میباشد.

به مشتریان بالای 100 متر خرید تخفیف ویژه داده میشود.

معادن تراورتن  توفارقان(آذرشهر)

علی محمدی

تراورتن سنگ رسوبی کربناته­ای است که در محل چشمه­های آهک ساز تشکیل می­شود که اگر این سنگ از بزرگی و پیوستگی لازم برخوردار باشد می­تواند به عنوان سنگ تزئینی و نما برای ساختمانها بکار رود. شرایط زمین شناسی لازم برای ایجاد چشمه­های تراورتن ساز در بسیاری از نقاط آذربایجان فراهم است. برای مثال هم اکنون چشمه­های تاپ تاپان توفارقان در حال تراورتن سازی هستند، یا چشمه­های تراورتن ساز و توالی های تراورتن در شهرهای صوفیان، مرند، ارومیه، هشترود، جلفا و...  را می­توان نام برد. تراورتن توفارقان بعلت داشتن رنگ  قرمز و لیمویی، از تراورتن های کمیابی است که مشهوریت جهانی دارد. صدها سال پیش، در ساختمان آثار تاریخی آذربایجان نظیر ارک و گوی مچید(مسجد کبود)، از سنگهای معادن توفارقان استفاده شده است. همچنین سنگ نمای ساختمان" اپرای ملی شهر جنوا" در ایتالیا، سنگ نمای ساختمان "هتل کاخ ژاپن" که از بزرگترین و مشهورترین هتلهای ژاپن است، سنگ نمای ساختمان "موزه ملی تاریخ" در برلین و... از تراورتن توفارقان می­باشد.

مجتمع معدنی توفارقان در جنوب و جنوب غربی شهرستان توفارقان جای دارد و در حقیقت ناحیه کوهپایه­ای آتشفشان سهند است. مهمترین آبادی های مجتمع معدنی توفارقان عبارتند از: - روستای داش کسن که در 16 کیلومتری توفارقان قرار دارد. – نادیلو در سه کیلومتری توفارقان – دستجرد در شش کیلومتری غرب توفارقان واقع شده و شمالی ترین گوشه محدوده را در بر می­گیرد. – کلوانق در 500 متری شمال غرب کیلومتر 10 جاده توفارقان- عجب شیر واقع است. راه آهن تهران- تبریز در غرب ناحیه، کم وبیش، مرز آن است. بنابراین، مجتمع معدنی  میان دو راه اصلی کشور، راه آهن در غرب و جاده تبریز- قوشاچای  در شرق جای گرفته است. ایستگاه راه آهن "شهر امین" نزدیک روستای داش کسن ساخته شده و ایستگاه توفارقان کمی دورتر از روستای دستجرد واقع است. در مجتمع معدنی توفارقان کهنترین سنگهایی که وجود دارد سنگهای آهکی سازند لار با سن ژوراسیک است. فعالیت سهند از زمان میوسن آغاز شده و تا کنون به صورتهای مختلف ادامه داشته است. چشمه های آب معدنی و آهکساز کنونی، که گرداگرد کوه وجود دارند، نشانه های فعالیت زمان خاموشی آن است. تراورتن های گستره توفارقان به صورت لایه های کم وبیش افقی به طور دگر شیب روی سنگهای کهنتر تشکیل شده اند. چشمه های فعال با آبدهی بیش از 2 لیتر در ثانیه  و هم اکنون در حال ساختن تراورتن می باشند. رنگ قرمز تراورتن های توفارقان که کم نظیر ترین تراورتن جهان است بعلت وجود مقدار کمی اکسید آهن می باشد.

 

ویژگیهای سنگ تزیینی توفارقان

تراورتن

در گستره توفارقان و در سطحی افزون بر 150 کیلومتر مربع، از قیرمیزی گؤل تا کرانه دریاچه ارومیه، پوششی از تراورتن دیده می­شود که بر پایه ویژگیهای صوری و اسامی روستاهای مجاورشان نامگذاری شده­اند.

1- تراورتن گردویی: در معادن نادیلو، تراورتن ویژه­ای وجود دارد که به علت ساخت موجی شکل لایه­های تیره و روشن آن مانند پوسته تنه درخت گردومی باشد. نوارهای قهوه­ای روشن و تیره از کربنات کلسیم آهندار به ضخامتهای مختلف میلی متری تا سانتی متری دارد. وجود این نوارهای تیره و گاه موجی در زمینه خاکستری روشن، سفید یا کرمی، نمایی به سنگ داده که مانند چوب گردو شده است. میزان ذخیره قطعی این تراورتن1412  و ذخیره احتمالی آن 3300 هزار تن است.

2- تراورتن قرمز: در معدن کلوانق شمالی و جنوبی و همچنین در معدن سردار آباد، تراورتن های قرمز خوش رنگی  گسترش دارد. وجود مقدار مناسبی از اکسید آهن در ترکیب شیمیایی سنگ تراورتن، موجب پیدایش رنگهای چشم نواز آنها شده است. ضخامت لایه­های قرمز رنگ، گاه تا 2متر بالغ می­شود. ذخیره قطعی آن 8437 و ذخیره احتمالی آن 41225 هزار تن است.

3- تراورتن لیمویی: اکسید آهن همراه با کربنات کلسیم دو ظرفیتی، تراورتن لیمویی را پدید می­آورد. در بخش کوچکی از شمال کلوانق، توده­ای از تراورتن به رنگ زرد لیمویی دیده می­شود. ذخیره قطعی این تراورتن 35 وذخیره احتمالی آن 216 هزار تن است.

مرمر

در معادن دستجرد و داش کسن، آراگونیت­هایی گسترش دارند که با نام مرمر شناخته شده­اند. رنگهای چشم نواز این سنگها، پایه نامگذاری آنها به شرح زیر است:

1- مرمر سفید: کربنات کلسیم خالص، یا به مقدار خیلی کم، از اکسیدهای آهن.

 2- مرمر سبز: رنگ این مرمر بدلیل وجود مقداری اکسید آهن دو ظرفیتی، سبز است.

3- مرمر خونی: به علت وجود مقداری اکسید آهن سه ظرفیتی به رنگ سرخ خونی درآمده  که یا به صورت لکه­ای یا نواری است و یا ترکیبی از لکه- نوار می باشد. ذخیره قطعی معدن مرمر توفارقان 45 و ذخیره احتمالی آن 220 هزار تن است.

 

منابع:

- فصلنامه سنگهای تزیینی ایران"سنگ" – شماره 4 – سال 1370

- مجموعه مقالات اولین سمینار بررسی معادن سنگهای ساختمانی"تزیینی و نما" – مقاله: ویژگیهایی از تراورتن های زینتی آذر شهراز حسن نبوی ویدا... رهبر.


+ نوشته شده توسط حامد کریمی در شنبه 1387/04/22 و ساعت 0 قبل از ظهر | نظر بدهید

معرفی معدن زغالسنگ ملچ آرام فوقانی

 

زغالسنگ یكی از منابع مهم انرژی جهان و اولین سوخت فسیلی می‌باشد كه توسط بشر به عنوان منبع اصلی انرژی مورد استفاده قرار گرفته است. زغالسنگ در ابتدا برای گرما و پخت و پز به كار برده میشد تا اینكه اولین بار در سال 1621 از آن در كوره‌های ذوب آهن استفاده شد. با پیدایش فن‌آوری تولید كك در سال 1755 و اختراع ماشین تولید بخار در سال 1769 موارد استفاده و بدنبال آن میزان مصرف زغالسنگ بطور قابل ملاحظه‌ای افزوده شد، بطوریكه هم اكنون در دنیا كاربرد وسیعی دارد و در صنایعی همچون فولاد، مواد شیمیایی و نیروگاهها بوفور مورد استفاده قرار می‌گیرد. زغالسنگ‌ در طبیعت دارای انواع متفاوتی بوده و تفاوتهای آنها بستگی به شرایط محیطی، زمان تشكیل و نیروهای زمین ساختی اعمال شده در طی زمان دارد. انواع زغالسنگ‌ براساس مشخصه‌های آن از نظر كك‌دهی و سوخت طبقه‌بندی می‌شود. زغال‌های ایران با توجه به درجه بلوغشان به دو دسته تقسیم می‌شوند:

-         زغالسنگهای غیركك شو یا با كك شوندگی ضعیف نظیر زغالسنگ حرارتی (شامل زغالسنگ گازی تا گازی چرب، زغال‌های لاغر، نیمه آنتراسیتی و آنتراسیتی)

- زغالسنگهای متالورژی با ویژگی كك شوندگی شامل زغالسنگ‌های چرب، كك شو چرب و كك شو.

زغالسنگهای حرارتی به دو دسته زغالسنگ با ارزش حرارتی پائین و بالا در طبیعت مشاهده میشوند. تغییرات كیفی این زغالسنگها با توجه به مراحل دگرگونی[1][1][1][2] زغالسنگ از مراحل 1 تا 9 می‌باشد. زغالسنگهای منتسب به مراحل یك و دو از دسته زغالسنگ‌های با ارزش حرارتی پایین هستند و عمدتاً شامل انواع زغالسنگهای ساب بیتومینه و گازی می‌باشند. زغالسنگهای منتسب به مراحل پنجم تا نهم دگرگونی زغالی، شامل زغالسنگهای غیر كك شو، لاغر، نیمه آنتراسیتی و آنتراسیتی می‌باشند كه دارای ارزش حرارتی بالاتری می‌باشند. تحول و تكامل انواع زغالسنگ بستگی تام به شرایط محیطی و زمین شناسی منطقه دارد.

پارامترهای مختلف شیمیایی ـ فیزیكی و فیزیكوشیمیایی و تكنولوژیكی به منظور شناسایی كیفیت زغالسنگ‌ها عمدتاً شامل رطوبت، مواد معدنی و خاكستر، مواد فرار، درصد كربن، ارزش گرمایی، قابلیت بازتاب نوری ویترینیت، نمودارهای پلاستومتری y و x ، تركیبات گوگرد در زغالسنگ، مقدار فسفر، تغلیظ پذیری، مرحله اكسید شدگی، تجزیه عنصری زغالسنگ و وزن مخصوص زغالسنگ می‌باشد.

در حال حاضر وضعیت متزلزل بازار نفت، توجه جهانیان را معطوف به استفاده از سوختهای قدیمی نظیر زغالسنگ كرده است. علیرغم اینكه زغالسنگ یكی از عوامل پیدایش انقلاب صنعتی در اروپا بوده و اكنون در این قاره نوعی انرژی دوران گذشته محسوب می‌گردد، اما همچنان با سهم 5/25 درصد از مصرف انرژی اولیه دومین منبع اصلی مصرف انرژی اولیه جهان می‌باشد. همچنین با توجه به محل استخراج این ماده انرژی‌زا، قیمت آن در مقایسه با نفت و گاز از نوسانات كمتری برخوردار می‌باشد. ویژگی ذخایر زغالسنگ ایران به گونه‌ای است كه باعث شده استخراج از ذخایر ایران در مقایسه با سایر كشورها غیراقتصادی باشد. كشور ایران از نظر میزان ذخایر قطعی زغالسنگ در جهان رتبه 16 و از نظر تولید در رده 34 جهان جای گرفته است كه این رتبه در تولید هیچ تناسبی با میزان ذخایر زغالسنگ كشور ندارد. عمده‌ترین دلایل این امر بشرح زیر می‌باشد:

-    معطوف بودن فعالیت در معادن زغالسنگ كك شو و عدم توجه به اكتشاف ذخایر زغالسنگ حرارتی

-   عدم سرمایه‌گذاری كافی در بخش زغالسنگ علیرغم وجود ذخایر قابل توجه آن

به منظور افزایش راندمان و كاهش هزینه‌های تولید و تضمین حضور در صحنه‌های بین‌المللی، برخی اقدامات نظیر: تغییر ساختار حاكم بر معادن زغالسنگ از طریق واگذاری اینگونه معادن به بخش خصوصی به همراه نظارت دولت، تشویق و ترغیب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی از طریق حمایت و ایجاد شرایط مطلوب جهت سرمایه‌گذاری و فعالیت در این زمینه‌ با استفاده از فن‌آوری‌های جدید، بهینه‌سازی و ارتقاء فن‌آوری روشهای استخراج و فرآوری و ایجاد مركز تحقیقات و پژوهش، كه هم اكنون در دست بررسی و اقدام می‌باشد، می‌تواند مؤثر باشد. 

شركت زغالسنگ البرز شرقی : این شركت 3 محدوده اصلی معدنی به نامهای طزره، اولنگ و قشلاق را در اختیار دارد كه ذخایر قطعی آن حدود 18 میلیون تن و ذخایر احتمالی آن 101 میلیون تن ارزیابی شده است. میزان تولید سالانه زغالسنگ خام این شركت حدود 538 هزار تن در سال می‌باشد كه براساس برنامه توسعه در نظر است، تا 700 هزار تن افزایش یابد.

كانسار ملچ آرام فوقانی در هفتاد و پنج كیلومتری شمالشرقی شاهرود در ناحیه ای به نام اولنگ واقع است . عملیات اكتشاف این كانسار از اوایل سال 1360 شروع و اكتشاف تفصیلی آن در اواخر سال 1372 پایان یافته است . چگالترین عملیات اكتشافی در شركت ذغال‌سنگ البرز شرقی بر روی این كانسار انجام پذیرفته، بعنوان مثال، فقط در بخش ملچ آرام فوقانی 53 گمانه عمیق كه متوسط طول هر یك بیش از 600 متر می‌باشد، حفر گردیده است .به علت كوهستانی بودن منطقه و پرشیب بودن لایه‌ها، این كانسار از افراز بسیار خوبی برای باز كردن معدن برخوردار است به طوریكه این معدن در مجموع دارای سی ونه دهانه تونلی است و فقط در لایه K23 دارای 15 طبقه تونلی و تنها یك طبقه عمیق می‌باشد. ذخایر قابل استخراج این معدن از لایه‌های K23,K21,K7,K4 مجموعا 3786/5 هزار تن پیش‌بینی شده است كه قرار است در مدت 25 سال با میزان استخراج روزانه 520 تن استخراج گردد. در طراحی معدن ملچ آرام علاوه بر در نظر داشتن مسائل عمومی طراحی معدن، نكاتی چون، توانایی‌ها و قابلیت‌های شركت ذغال‌سنگ البرز شرقی، تكنولوژی و دانش فنی در این شركت و خواسته‌های دفتر فنی شركت توجه خاصی گردیده است . به دلیل تنوع بسیار زیاد حالات ممكنه برای باز كردن معدن، طراحی سیستم بازكننده معدن با پیچیدگی و مشكل همراه بوده است لذا با بررسی كلیه حالات ممكنه و محاسبه میزان هزینه‌های محتمل برای هر حالت ، مناسب‌ترین طرح بازكردن معدن انتخاب گردیده است . مجموع طول كارهای بازكننده و آماده‌سازی در این معدن 57290 متر می‌باشد كه از این مقدار 42525 متر در امتداد لایه‌های ذغالی و مابقی به صورت عمود بر لایه‌های ذغالی و یا به شكل تونل‌های شیب‌دار با شیب 20 و 16 درجه حفر گردیده است . معدن ملچ آرام فوقانی به روش پلكانی، معكوس پرشونده و تخریبی استخراج می‌گردد و لازم است همواره هفت كارگاه استخراج بطور همزمان فعال باشند. در طراحی مشخصات فنی كارگاه استخراج (خصوصا طول، عرض ، و مشخصات سیستم نگهداری قسمت جلوی جبهه كار) به خصوصیات ژئومكانیكی سنگهاو طراحی‌های مكانیك سنگی توجه زیادی شده است . در این راستا برای مطالعه كیفیت و موقعیت شكست سقف كارگاه، محاسبه بار وارد بر سیستم نگهداری، تعیین ابعاد لنگه‌ها و همچنین تحلیل حساسیت این شرایط نسبت به تغییرات طول و عرض كارگاه، اقدام به نوشتن برنامه كامپیوتری حجیمی گردیده است . این برنامه با فراخوانی برنامه كامپیوتری سوپر سپ (SuperSAP) جهت تحلیل تنش به روش اجزا محدود (Finite Elements Method) و استفاده از معمول‌ترین معیارهای شكست از جمله معیارهای موهر-كولمب ، هوك و براون، گریفیث ، بنیاوسكی و چند معیار شكست تجربی دیگر، قادر است كیفیت و موقعیت شكست لنگه‌ها، سقف و یا احتمالا كف كارگاه را مشخص نماید. تهویه معدن برای زمانی كه در هر شبكه به بیشترین حجم هوای تهویه نیاز است (نقاط پیك) و با كمك برنامه‌ای كه توسط آقای مهندس نوریان مدیر عامل شركت ذغال‌سنگ البرز شرقی-تهیه شده است ، انجام پذیرفته است . اكثر ماشین‌آلات و تجهیزات معدن حتی‌الامكان از انواع ساخت داخل و با توجه به امكانات شركت ذغال سنگ البرز شرقی انتخاب گردیده است .

 + نوشته شده توسط حامد کریمی در شنبه 1387/04/22 و ساعت 0 قبل از ظهر | نظر بدهید

صنعت و معدن

 

 

صنعت و معدن از دیرزمان ارتباطی تنگاتنگ با یكدیگر داشته اند، انسان عصر باستان از طلا، نقره و یا مس (مواد معدنی) در ساخت صنایع آن زمان كه محدود به ظروف و یا ساخت پیكره های خدایان و زیورآلات می شد بهره می بُرد و انسان عصر تكنولوژی از مواد معدنی در ساخت همه ملزومات از لوازم آرایش گرفته  تا صنایع سنگین و هسته ای استفاده می كند. پیوستگی صنعت و معدن چنان است كه می توان معدن و مواد معدنی را مادر صنایع دانست چه  ، بدون مواد اولیه ایی كه از معادن استخراج می شود، صنایع بزرگی نظیر فولاد سازی، اكتشاف نفت و مواد سوختی، اتومبیل سازی و ... مختل می شود. كشور ما به یمن دارا بودن پوسته جوان و برخورداری از موقعیت ویژه و تعداد و تنوع مواد معدنی یكی از زرخیزترین كشورهای جهان است. هم اینك بیشترین ذخایر مواد معدنی و كانسنگ متعلق به مس است و بیشترین تجمع آن در استان كرمان با 32 كانسار و 16معدن فعال و پس از این استان ، استان اصفهان با 19 كانسار و 16 معدن فعال مس در مقام دوم قرار دارد. در این نوشتار سعی بر آن است كه صنایع استخراج و تصفیه  فراوانترین ماده معدنی كشورمان یعنی مس را بررسی و یك استان فعال در این زمینه را معرفی كنیم. مس از دیر زمان توسط ایرانیان در ساخت پیكره ها و ظروف به كار می رفت. اینكه ایرانیان باستان چگونه و با چه وسیله ای به دانش تصفیه مس دست یافته و یا در چه كوره هایی عمل جداسازی فلز از سنگ معدن را انجام می دانند بر ما مشخص نیست ، به هر روی مس در تمام استان ها به ویژه در استان های كرمان ، اصفهان، خراسان و آذربایجان شرقی از فراوانی مطلوبی برخوردار است. استان آذربایجان شرقی در كنار چهار استان اصفهان، یزد، سمنان و زنجان از قطب های صنعتی – معدنی كشور به شمار می آید و معادن مس این استان ذخیره قابل توجهی دارد. معادن مس این استان سونگون (اهر) قره دره، مزرعه (اهر)، ابخرد و چشمه خان است. این معادن و ذخایر فراوان آنها به دلیل قرار گرفتن ایران در كمربند مس جهان به وجود آمده اند . در این نوشتار سه معدن سونگون، مزرعه و سرخه را بررسی می كنیم.

معدن سونگون:

این معدن مس در فاصله 73 كیلومتری شمال غرب شهر اهر و 125 كیلومتری شهرستان تبریز واقع شده است. كارخانه كانه آرایی مس سونگون برای دو فاز 6 و 25 ساله طراحی شده است . فاز اول طرح،كارخانه ای با ظرفیت سالانه هفت میلیون تن خوراك است كه در دست احداث می باشد و در شش ماهه دوم سال 1383 راه اندازی خواهد شد. میزان تولید سالانه كارخانه یكصد و پنجاه هزار تن كنسانتره مس با عیار 30 درصد خواهد بود . در فاز دوم ظرفیت سالانه كارخانه تا چهارده میلیون تن خوراك افزایش خواهد یافت . در فرآیند پرعیار سازی طراحی شده برای این كارخانه، كانسنگ مس استخراج شده پس از خرد كردن اولیه به كمك سنگ شكن ، وارد انبار مواد درشت دانه خواهد شد، سپس مواد خرد شده به كمك آسیای خود شكن و گلوله ای، تا ابعاد زیر 100 میكرومتر آسیا شده و در ادامه تحت فرآیند های تصفیه و غنی سازی قرار خواهد گرفت. بیش از 50 درصد مراحل احداث و تجهیز فاز اول كارخانه فرآوری مس سونگون تا پایان خرداد ماه 1382 به اتمام رسیده و در آینده نزدیك با نصب و راه اندازی تجهیزات كارخانه به بهره برداری خواهد رسید. مسئو لیت این طرح را شركت ملی مس ایران به عهده دارد . كانی های اصلی  این معدن كالكوپیریت،بورنیت،كوولین،مولیبدنیت ، عناصر مفید  آن  Cu, Mb, Au , Ag  عناصر مزاحم Se, As, Bi   و روش استخراج در این معدن به صورت روباز است .

معدن مس مزرعه:

این كانسار در 5 كیلومتری شمال دهكده مزرعه و در فاصله 20 كیلومتری شمال اهر واقع شده است . ارتفاع متوسط كانسار حدود 2000 متراز سطح دریا می باشد. اولین عملیات اكتشافی در كانسار از سال 1335 توسط شركت كل معادن آغاز شده و در پی آن عملیات استخراجی توسط این شركت در سال 1337 آغاز گردید . در آن زمان سنگ های استخراج شده پس از سنگ‌جوری به كارخانه ذوب مس غنی‌آباد در نزدیكی تهران حمل می‌شده است . در عملیات كارخانه فرآوری مس مزرعه، كانسنگ مس پس از استخراج از معدن، ابتدا در مرحله سنگ شكنی تا ابعاد مناسب خرد شده و سپس به كمك آسیای گلوله ای تا زیر 75 میكرومتر نرم می شود. در پی آن با تولید  كنسانتره مس سولفیدی با عیار 34 درصد مس ، به كارخانه ذوب مس سرچشمه ارسال می گردد. ظرفیت این كارخانه 250 تن در روز می باشد.   كانی های اصلی  این معدن پیریت،كالكوپریت  ، عناصر مفید Cu, Mb, Au,Ag  و عناصر مزاحم Se , As   است . روش استخراج  به صورت زیرزمینی(انباره ای  ) است.

معدن مس سرخه:

این كانسار در 25 كیلومتری شهرستان مرند و در حواشی روستای سرخه واقع شده است. محدوده معدنی در ارتفاعات رشته كوه میشو قرار دارد كه از لحاظ توپوگرافی ناحیه دارای دره های عمیق و جاده‌ای كوهستانی است. شركت معدن مس سرخه در حال حاضر یك كارخانه تولید مس راه اندازی كرده است كه با تامین خوراك از كانسنگ خریداری شده از معدن مس طارم در استان زنجان فعال می باشد. اما با توجه به پیشرفت در آماده سازی معدن زیرزمینی مس سرخه، در آینده نزدیك امكان تهیه خوراك كارخانه از این معدن وجود خواهد داشت. به منظور افزایش عیار خوراك مورد استفاده در كارخانه ذوب، احداث یك كارخانه فرآوری در برنامه آینده شركت است كه بخش زیادی از تجهیزات آن تهیه شده و مراحل اولیه احداث كارخانه طی شده است. این كارخانه‌ با ظرفیت 50 تن در روز جهت فرآوری كانسنگ سولفیدی معدن مس سرخه طراحی شده است.   محصولات جانبی  این معدن  وكارخانه تصفیه كانسنگ، طلا و نقره  است . كانی های اصلی  مالاكیت،آزوریت،بروكانتیت،كالكوپیریت،كالكوزیت و بورنیت  است . عناصر مفید Cu, Au, Ag و عناصر مزاحم Se  و روش استخراج  به صورت زیرزمینی  است .

از این معادن حجم قابل توجهی مس  استخراج شده و در صنایع مس و تصفیه آن پالایش شده و عیار آن افزایش می یابد. مس یك فلز اقتصادی  و پایه و در صنایع الكتریكی یك فلز حیاتی است ،پس از نقره، مس دومین فلزی است كه مقاومت الكتریكی بسیار پایینی دارد و  به همین منظور از مس در صنایع كابل سازی بهره فراوان می برند.

 

 

 

+ نوشته شده توسط حامد کریمی در یکشنبه 1387/03/12 و ساعت 0 قبل از ظهر | نظر بدهید

آشنایی با رشته مهندسی زمین شناسیمقدمه:
وقوع زمین‌لرزه‌ای هولناك و اسرارآمیز با نیرویی عظیم و ویرانگر، فوران توده‌های مذاب سنگ از دهانه كوهی آتشفشانی، چشم‌انداز با شكوه دره‌ای عمیق در پای كوهی سر به فلك كشیده، گستردگی و تنوع سنگ‌های موجود در طبیعت، لایه‌های موازی سنگی و خاكی در دیواره یك تپه یا كوه و دهها موضوع دیگر، از موضوعات مورد توجه زمین‌شناس است.مهندسی زمین‌شناس بسیاری از پرسش‌های هیجان‌انگیز و جذاب پیرامون ما را به بحث و بررسی می‌گذارد. این كه زمین در اولین روزهای عمر خود (4500 میلیون سال قبل) چگونه بوده است؟ چرا اقیانوس اطلس به تدریج وسیع‌تر و اقیانوس آرام كوچكتر می‌شود؟ در كجا به جستجوی آب بپردازیم؟ تفاوت سنگ‌ها ناشی از چیست و پرسش‌های متعدد دیگر كه پاسخ آن را در علم زمین‌شناسی می‌توان یافت. زیرا در زمین‌ شناسی‌، منشأ زمین‌، تاریخ‌ و ساختمان‌ زمین‌، مواد متشكله‌ آن‌، منابع‌ طبیعی‌ موجود در آن‌ و تغییر و تحولاتی‌ كه‌ در طول‌ زمان‌ پدید آمده‌اند، مورد بررسی‌ قرار می‌گیرد. در واقع‌ از اعماق‌ اقیانوس‌ها تا نوك‌ بزرگترین‌ قله‌ها و حتی‌ ماورای‌ این‌ دو، مورد مطالعه‌ قرار گرفته‌ و اطلاعات‌ حاصل‌ از آنها به‌ صورت‌ نقشه‌ و گزارش‌ ثبت‌ می‌شود.كشور ایران‌ با در اختیار داشتن‌ منابع‌ معدنی‌ بسیار غنی‌ اعم‌ از مواد سوختی‌ و ذخایر فلزی‌ و غیرفلزی‌ گرانبها، و قرار گرفتن‌ بر روی‌ منطقه‌ای‌ فعال‌ از نظر زمین‌‌شناسی‌ كه‌ باعث‌ وقوع‌ زلزله‌ها، تغییر ساختار زمین‌، پدیده‌ كوه‌زایی‌، تغییر پهنای‌ دریاها و خلیج‌ مجاور می‌شود و دهها مطلب‌ شگفت‌انگیز و در خور دقت‌ و مطالعه‌ دیگر، نیاز وافر به‌ پژوهشگران‌ و متخصصان زمین‌شناسی‌ دارد كه‌ در این زمینه ها به‌ مطالعه‌ و كاوش‌ پرداخته‌ و اطلاعات لازم را برای بهره‌برداری صحیح در اختیار مسؤولان ذی‌ربط قرار دهند.

توانایی‌های‌ لازم :
دانشجوی‌ خوب مهندسی‌ زمین‌شناسی‌ علاوه‌ بر تسلط‌ كافی‌ بر درس‌هایی‌ مثل‌ فیزیك‌، شیمی‌ و ریاضی‌ باید از قدرت‌ تجسم‌ مناسبی‌ برخوردار باشد. مهم‌ترین‌ ویژگی‌ برای‌ موفقیت‌ در این‌ رشته‌ داشتن‌ روحیه‌ای‌ پرجنب‌ و جوش‌، علاقه‌ به‌ زندگی‌ در محیط‌های‌ طبیعی‌ مانند كوه‌ها و بیابان‌ها است‌، زیرا مهندسین زمین‌شناسی‌ نه‌ تنها در دوران‌ دانشجویی‌ بلكه‌ در زمینه‌های‌ شغلی‌ نیز با چنین‌ محیط‌هایی‌ روبروست‌.

موقعیت‌ شغلی‌ در ایران :
فارغ‌التحصیلان‌ مقطع‌ كارشناسی‌ رشته‌ مهندسی زمین‌ شناسی‌ قادرند نقشه‌های‌ زمین‌ شناسی‌، معدنی‌ و جغرافیایی‌ را مطالعه‌ نموده‌ و اطلاعات‌ آن‌ را استخراج‌ نمایند و با گروه‌های‌ اكتشاف‌ معدن‌، آب‌یابی‌ و بهره‌ برداری‌ از آب‌های‌ زیرزمینی‌، همكاری‌ داشته‌ یا در كارهای‌ صحرایی‌ و كارگاهی‌ مهندسین‌ ژئوتكنیك‌ و ژئوفیزیك‌ فعالیت‌ داشته‌ باشند و كانون‌های‌ خطر همانند مناطق‌ زلزله‌خیز، آتشفشانی‌ و ... را مشخص‌ نمایند. با توجه‌ به‌ توانایی‌هایی‌ كه‌ فارغ‌التحصیلان‌ رشته‌ زمین‌شناسی‌ دارند، وزارتخانه‌های‌ صنایع‌ و معادن‌، نفت‌، نیرو، راه‌، جهاد كشاورزی‌، علوم‌ و آموزش‌ و پرورش‌ ، همچنین‌ شركت‌ها و مؤسساتی‌ مانند ذوب‌آهن‌، سازمان‌ زمین‌ شناسی‌ كشور، شركت‌های‌ مرتبط‌ با فعالیت‌های‌ سد سازی‌، آب‌یابی‌، حفر تونل‌، راهسازی‌، اكتشافات‌ آب‌ و نفت‌ و معادن‌، بخش‌های‌ مرتبط‌ با تهیه‌ نقشه‌های‌ زمین‌ شناسی‌ و معدنی‌، آزمایشگاه‌های‌ سنگ‌ شناسی‌ و زمین‌ شناسی‌ و در مجموع‌، كلیه‌ مراكزی‌ كه‌ در ارتباط‌ با موضوع‌ زمین‌ فعالیت‌ می‌كنند، می‌توانند زمینه‌های‌ اشتغال‌ و فعالیت‌ فارغ‌التحصیلان‌ رشته‌  مهندسی زمین‌ شناسی‌ باشند.

--------------------------------------------------------------------------------
درس‌های‌ این‌ رشته‌ در طول‌ تحصیل :
دروس‌ پایه‌:
ریاضی‌، فیزیك‌، شیمی‌، مبانی‌ كامپیوتر.


دروس‌ اصلی :
زمین‌ شناسی‌ فیزیكی‌، زمین‌ شناسی‌ تاریخی‌، بلور شناسی‌ هندسی‌، بلور شناسی‌ نوری‌، كانی‌ شناسی‌، رسوب‌ شناسی‌، سنگ‌ شناسی‌ رسوبی‌، سنگ‌ شناسی‌ آذرین‌، سنگ‌ شناسی‌ دگرگونی‌،دیرینه‌ شناسی‌ (ماكرو فسیل‌)، چینه‌ شناسی‌، زمین‌ شناسی‌ ساختمانی‌، زمین‌ ساخت‌، فنوژئولوژی‌، ژئوشیمی‌، ژئوفیزیك‌، نقشه‌برداری مهندسی‌.

دروس‌ تخصصی‌:
زمین‌ شناسی‌ ایران‌، زمین‌شناسی‌ اقتصادی (اکتشاف معدن)‌، زمین‌ شناسی‌ نفت(اکتشاف ذخایر نفت و گاز)‌، آب‌های‌ زیرزمینی‌، زمین‌ شناسی‌ مهندسی سد و پل‌، پترولوژی‌، زمین‌ شناسی‌ صحرایی‌. زبان فنی.بسیاری از درس‌های این‌ رشته‌ همراه‌ با آزمایشگاه‌ وبازدید ا زمعادن و فیلد میباشد.

+ نوشته شده توسط حامد کریمی در چهارشنبه 1387/02/11 و ساعت 1 قبل از ظهر | نظر بدهید

مس در طبیعت

   مس در طبیعت به صورت مس خالص، سولفیدی یا اکسیدی موجود است که بیشتر به حالت کانی‌های سولفیدی چون کالکوپیریت، بورنیت و کالکوزیت یافت می‌شود. مس طبیعی در حالت آزاد به‌صورت توده‌های بزرگ یا به شکل ذرات پراکنده در سنگ‌های آذرین در قشر زمین بوجود آمده است. در واقع این نوع مس در طبیعت زیاد نیست و فقط در بعضی نقاط دنیا مانند نواحی دریاچه‌ی «سوپریور» در ایالات متحده‌ی آمریکا، در کشور بولیوی، چین، شیلی و ایران دیده شده‌ است.
   عیار چنین مسی اگر به‌صورت توده‌ای باشد، بیش از 92% و اگر به‌صورت ذرات پراکنده باشد در حدود 1.5-1% می باشد.
   مس در طبیعت:
   مس در طبیعت به صورت مس خالص، سولفیدی یا اکسیدی موجود است که بیشتر به حالت کانی‌های سولفیدی چون کالکوپیریت، بورنیت و کالکوزیت یافت می‌شود. مقدار درصد مس شامل 0.5% مس در معادن روباز تا 1-2% در معادن زیرزمینی است (فرجی، 1371).
   مس طبیعی در حالت آزاد به‌صورت توده‌های بزرگ یا به شکل ذرات پراکنده در سنگ‌های آذرین در قشر زمین بوجود آمده است. در واقع این نوع مس در طبیعت زیاد نیست و فقط در بعضی نقاط دنیا مانند نواحی دریاچه‌ی «سوپریور» در ایالات متحده‌ی آمریکا، در کشور بولیوی، چین، شیلی و ایران دیده شده‌ است.
   عیار چنین مسی اگر به‌صورت توده‌ای باشد، بیش از 92% و اگر به‌صورت ذرات پراکنده باشد در حدود 1.5-1% می باشد.
   کانه‌های اکسیدی مس بیشتر در قشری از زمین که نزدیک به سطح است، پیدا می شود و در اثر تغییرات جوی و واکنش‌های آرام شیمیایی که در رگه‌های سولفیدی کانه‌دار مس صورت می‌گیرد، بوجود می‌آیند. از طرف دیگر آب‌های طبیعی که حاوی CO2 می باشد، بر روی کانه‌های سولفیدی اثر کرده و بتدریج آن‌ها را به کربنات، اکسید، سولفات و گاهی اوقات آن‌ها را به سیلیکات مس تبدیل می‌کند. کانه‌های سولفیدی مس که مهم‌ترین ماده‌ی اصلی مس را تشکیل می‌دهند، در حدود 95% از محصولات مس دنیا را شامل می‌شوند.
   بیشترین تجمعات كانی‌‌زایی مس جهان، در میشیگان و آریزونای آمریكا، آلمان، روسیه و استرالیا دیده می‌شود (mineral.galleries.com).
  


كانی‌زایی آزوریت و مالاكیت


آثار كانی‌زایی مالاكیت

 

    خصوصیات كانسارهای فلزی:
   كانسارهای فلزی گسترش وسیع و شكل متنوعی دارند. این كانسارها در مقایسه با لایه‌های زغال، سخت‌ترند، بنابراین برای حفر این قبیل موادمعدنی، بایستی از روش آتشباری استفاده كرد.
   كانسارهای فلزی به اشكال مختلف دیده می‌شوند. برخی از آن‌ها لایه‌ای شكلند مانند بعضی از معادن آهن. یكی از عمومی‌ترین اشكال كانسارهای فلزی حالت رگه‌ای است. در چنین حالاتی، ماده‌ی معدنی به‌صورت یك رگه در داخل شكستگی و شكاف سنگ‌های درون‌گیر را پر می‌كند. ضخامت رگه معمولاً ثابت نیست و در قسمت‌های مختلف آن تغییر می‌كند.
   گاهی از اوقات، ماده‌ی معدنی منشا ماگمایی دارد و به‌صورت توده‌ای تجمع می‌یابد. مواد فلزی را به شكل‌های دیگر نیز می‌توان مشاهده كرد.
   یكی از خصوصیات كانسارهای فلزی این است كه برخلاف كانسارهای رسوبی، سنگ درون‌گیر ماده‌ی معدنی دقیقاً مشخص نیست، یعنی تغییرات عیار ما در سنگ‌های ناحیه تدریجی است و به‌عبارت دیگر، سنگ درون‌گیر، بتدریج به ماده‌ی معدنی تبدیل می‌شود. در چنین حالاتی، بایستی حدود ماده‌ی معدنی را با اندازه‌گیری‌ مرتب عیار آن در سنگ‌ها، تعیین كرد (مدنی، 1366)

+ نوشته شده توسط حامد کریمی در چهارشنبه 1387/02/11 و ساعت 0 قبل از ظهر | نظر بدهید

آگات(کانی)

+ نوشته شده توسط حامد کریمی در سه شنبه 1387/02/10 و ساعت 1 قبل از ظهر | یک نظر

کانی چیست؟

کانی عبارت است از عناصر یا ترکیبات شیمیایی طبیعی جامد ، همگن ، متبلور و ایزوتروپ با ترکیبات شیمیایی نسبتاً معین که در زمین یافت می‌‌شود. خواص فیزیکی کانیها در حدود مشخص ممکن است تغییر نمایند. کانیها به صورت اجسام هندسی با ساختمان اتمی منظم متبلور می‌گردند که به آن بلور می‌گویند. اگر بلور یک کانی را به قطعات کوچک و کوچکتر تقسیم نماییم سرانجام به کوچکترین جزء دارای شکل هندسی منظم خواهیم رسید که آن را واحد تبلور ، سلول اولیه و یا سلول واحد بلور می‌نامند. از کنار هم قراردادن واحدهای تبلور شبکه بلور که سازنده اجسام متبلور است ایجاد می‌گردد. .

بیش از 4000 گونه کانی توسط انجمن جهانی کانی‌شناسی (ima) شناسایی شده است. از این تعداد، 150 کانی را می‌توان جزو کانی‌های معمول و 50 کانی را می‌توان از کانی‌های تا ندازه‌ای کمیاب بشمار آورد. بقیه آن‌ها کانی‌های کمیاب یا بسیار کمیاب هستند.

علاوه بر کانیهای متبلور با دسته‌ای از ترکیبات دارای تمامی خواص کانی بجز سیستم تبلور می‌باشند که این دسته را شبه ‌کانی می‌نامند و شرایط تشکیل کانیها بسیار متفاوت است ، برخی مانند پیریت ممکن است در شرایط بسیار متنوعی ایجاد ‌گردند در حالیکه برخی دیگر به عنوان شاخص کانی ، فشار ، دما وجود عناصر رادیواکتیو و ... مورد استفاده قرار می‌گیرند. همه کانیها به استثنا شبه‌کانی‌ها در یکی از 7 سیستم تبلور شناخته شده متبلور می‌گردند. برخی از کانیها در شرایط مشابه در کنار هم تشکیل می‌گردند که به آنها پاراژنز با کانی‌های همراه گفته می‌شود. کانیها در طبیعت در اندازه‌‌های بسیار متفاوتی یافت می‌شوند که بر این اساس آنها را به درشت بلور ، متوسط بلور ، ریز بلور و مخفی بلور تقسیم می‌نمایند. برخی از انواع درشت بلور و متوسط بلور در نمونه‌های دستی قابل تشخیص بوده ، انواع ریز بلور توسط میکروسکوپهای قوی و کانیهای مخفی بلور را به کمک اشعه ایکس و میکروسکوپهای الکترونی می‌توان شناسایی نمود

+ نوشته شده توسط حامد کریمی در سه شنبه 1387/02/10 و ساعت 1 قبل از ظهر | نظر بدهید

زیؤفیزیک

ژئوفیزیک یا فیزیک زمین یکی از شاخه‌های علم زمین‌شناسیومعدن و همچنین فیزیک است، که به مطالعهٔ زمین با روشهای کمّی فیزیکی می‌پردازد. این رشته به مطالعهٔ خصوصیت‌های فیزیکی و رفتار پوسته و درون زمین می‌پردازد(بقیه را در ادامه مطلب مشاهده کنید)


ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط حامد کریمی در سه شنبه 1387/02/10 و ساعت 0 قبل از ظهر | یک نظر

گل حفاری و نقش آن در حفاری های اکتشافی نفت و گاز