تبلیغات
/**/ پوکه |پوکه معدنی |پوکه قروه |2100012_0918 - زمین شناسی

زمین شناسی

اطلاعات معدنی و زمین شناسی

پوکه معدنی

پوكه معدنی چیست؟

 پوكه معدنی دانه های سبك حاصل از فعالیتهای آتشفشانی است . مزیت عمده پوکه معدنی نسبت به مصالح ساختمانی مشابه از قبیل شن و ماسه، وزن مخصوص بسیار كم 0)، دارا بودن درجه سختی بالا و نیز تخلخل / آن (حدود 7 فراوان می باشد. رنگ این ماده معدنی سفید یا خاكستری مایل به سفید یا زرد است . پوكه معدنی دارای دانه بندی های متفاوت از ذرات غباری تا قطعات بزرگ با قطر بیش از 100 میلیمتر است.هر یك از اندازه های فوق برای مصارف بخصوصی كاربرد دارند. نمونه ای از نحوه استخراج پوكه معدنی به صورت عدسی هایی با قطر 50 تا 100 متر و ارتفاع حدود 5 متر در زیر لایه هایی از خاك و سنگ وجود دارد. پس از حفر ترانشه توسط بلدوزر عملیات باطله برداری یعنی برداشتن سنگ و خاك از روی لایه های پوكه معدنی انجام می شود. درمرحله بعد عملیات بارگیری به كمك لودر صورت می پذیرد.ماده معدنی به وسیله كامیون كمپرسی از محل معدن حمل می شود.

 سابقه مصرف پوكه معدنی مهندسین رومی در گذشته از این ماده معدنی رساختمان های باستانی سال 1348 شمسی ( 1969 میلادی ) استفاده می کردند . در حال حاضر علاوه بر مصرف داخل ایران به كشورهای حاشیه خلیج فارس، امارات متحده عربی، عربستان و... نیز صادر می گردد.

**خواص پوكه معدنی

 •وزن مخصوص پائین ( 5/ 0 تا 7 / • ) به طوری كه روی آب شناور می ماند

 • عایق صدا، گرما و سرما

• مقاوم در مقابل آتش سوزی؛ به طوری كه تا 760 درجه سانتیگراد هیچ تغییری در حجم و شكل آن حاصل نمی شود. نقطه ذوب این ماده معدنی 1342 درجه سانتیگراد می باشد.

 • استحكام؛ بتون و مصا لح تشكیل شده از پوكه معدنی از میزان بالای دوام نسبت به وزن برخوردار می باشد. موارد مصرف • جهت شیب بندی بامها و كف ساختمان (دانه ها و ذرات كوچكتر از 40 میلیمتر).

 • برای تهیه بلوكهای سبك سقفی و دیواری، مو زائیك سبك، بتون سبك، برای قطعات باربر سبك و قطعات جدا كننده ( دانه ها و ذرات كوچكتر از 15 میلیمتر)  • بعنوان عایق حرارت برای سردخانه ها، گرمخانه ها و پوشش لوله های حرارتی (دانه های 2 تا 40 میلیمتر)

• برای استفاده كشاورزی در مناطق كم آب به دلیل خاصیت جذب و نگهداری آب (از ذرات ریز تا دانه های 30 میلیمتری)

• برای رنگبری پارچه ها (قطعات 20 تا 50 میلیمتری)

• برای استفاده در ساختمان سدها، اسكله ها و پلها (ذرات پودر مانند)

 • نكته قابل توجه اینكه بتون ساخته شده از پوكه معدنی علاوه بر سبكی، در مقابل عوامل مختلف مختلف محیطی نیز دارای استحكام و مقاومت فوق العاده ای می باشد.

• مخلوط این ماده با آهك شكفته تشكیل نوعی سیمان طبیعی را می دهد كه در زیر آب و بیرون آب سخت می گردد در صنعت سیمان می توان از این م اده معدنی به عنوان یكی از اجزاء مهم تشكیل دهنده سیمان استفاده نمود.

•درصد اختلال تا 40 % سیمان پرتلند پوزولان

 •درصد اختلاط بیش از 40 % سیمان پوزولانی

 

 

پوكه ، پوکه معدنی ، پوکه ، پوکه معدنی قروه

 

وكه ، پوکه معدنی ، پوکه ، پوکه معدنی قروه

انواع پوكه معدنی در سایزهای مختلف ، مستقیم از معدن . انواع پوكه ماسه ای ، عدسی ، نخودی ، بادامی ، مخلوط . با سرویس دهی عالی به سراسر ایران و قیمت مناسبساختمان خود را سبک بسازید.

استفاده از مواد و مصالح روز یک امر بدیهی و استاندارد در صنعت ساختمان می باشد. با توجه به زلزله خیز بودن ایران و قرار گیری آن بر روی کمربند زلزله نیاز آن است که از مصالح سبک تر استفاده شود.

*انتخاب پوكه با كییفیت بالا می تواند كیفیت كار شما را تضمین كند.

**بهترین و مرغوبترین حرف اول ماست, گسترش کسب و کارپوکه معدنی شعار ماست.


پوکه معدنی قروه

پوکه قروه مصالح مورد نیاز خود را جهت فروش به تمام نقاط ایران از تمام معادن این شهر(احمد آباد باش- قزل جکندو...) تامین میکند و با کمترین قیمت تمام شده در اختیار مشتریان خود میگذارد.


مشخصات پوکه معدنی

پوکه معدنی قروه متشکل از گدازه های آتشفشان است که پس از رسیدن به سطح زمین سرد شده و به صورت دانه های ریز و درشت متخلخل تشکیل گردیده و دارای مشخصات زیر می باشد:

· کیفیت و استحکام بسیار بالاتر از پوکه لیکا و دماوند

· بسیار بصرفه (هزینه ای تمام شده بسیار کمتر از پوکه لیکا و دماوند)

· سبک و دوام طولانی (دارای وزن حجمی 500 تا 700 کیلو گرم برمتر مکعب)

· کاهش انتقال صدا

· مقاوم در برابر انقباض و انبساط

· ضد حشرات و موریانه

· عایقی فوق العاده

· عایق حرارت و برودت و ضد حریق (نقطه ذوب 1342 درجه و تا 760- درجه مقاوم است)

· پوکه مصرفی در ترکیب با سیمان دارای قابلیت بالای نگهداری آب می باشد که موجب می شود مقاومت بتن ساخته شده بالا رود.

· و ازمهمترین ویژگی این محصول استحکام بسیار بالادرترکیب با سیمان و وزن بسیارسبک میباشد.مواردمصرف:

باتوجه به استخراج جدید این ماده ارزشمند هنوز بسیاری از مصرف کنندگان از مزایای این محصول آگاه نیستند و با هزینه های بسیار بالا کارایی کمی را برای خود ایجاد می کنند این نوع پوکه بصورت طبیعی از دل کوه بیرون می آید و با هزینه ای بسیار کمتر از پوکه لیکا در اختیار مصرف کنندگان قرار میگیرد.

از این ماده ارزشمند برای شیب بندی پشت بام ,ساخت بلوک های سبک، موزاییک و پر کردن سطوح مختلف ساختمان و ... استفاده می شود.

1-ماسه پوكه:به دلیل وزن بسیاركم نسبت به ماسه معمولی(شسته/رودخانه ای)دركاركاه هایساخت بتن ,بلوك زنی(دیواری/سقفی)وپرنمودن سطح لوله كشی های ساختمانی و ...مورداستفاده قرارمی گیرد.

2-پوكه عدسی:به دلیل اندازه ووزن بسیاركم دركارگاه های تولید بلوك های سقفی بسیار سبك مورد استفاده قرار میگیرد .

3-پوكه نخودی:موارد مصرف زیادی داردازجمله شیب داركردن سقف ساختمانها و هم سطح نمودن كف طبقات و..

4-فندوقی وبادامی: همانند پوك نخودی میبا شند و بعلت سایز بزرگتر قیمت کمتری هم دارد.

5- موارد مصرف سنگ پوکه در تصفیه خانه های آب و فاضلاب سد سازیها پلها و...مورد استفاده قرار می گیرد.
قیمت انواع پوکه معدنی قروه

پوکه به علت سختی که در حالت طبیعی در معدن دارد توسط بلدوزر دپو شده و پس از بارگیری به محل سنگ شکن، در سایزهای مختلف تولید می شود.

به دلیل وجود سرند های متعدد درمعادن پوكه قروه این محصول دراندازه های مختلفی تولید میشود

1-سنگ پوکه (سایز 7-25 سانتیمتر)


قیمت هر متر مکعب 8000 تومان2-پوكه بادامی ( سایز10-30 میلیمتر)


قیمت هر متر مکعب 9000 تومان3-پوكه فندوقی (سایز 10-20 میلیمتر)


قیمت هر متر مکعب 11000 تومان4-پوكه نخودی ( سایز 5-12 میلیمتر )


قیمت هر متر مکعب 12000 تومان5-پوكه عدسی (سایز 3-7 میلیمتر)


قیمت هر متر مکعب 13000 تومان6-ماسه ای ( سایز 0-5میلیمتر)


قیمت هر تن 8000 تومان

قیمت هر متر مکعب 6000 تومانارسال به تمام نقاط ایران

هزینه حمل از قروه تا مقصد بعهده خریدار میباشد.

بطور مثال از قروه(سنندج) تا تهران 200 هزار تومان میباشد.

به مشتریان بالای 100 متر خرید تخفیف ویژه داده میشود.

معادن تراورتن  توفارقان(آذرشهر)

علی محمدی

تراورتن سنگ رسوبی کربناته­ای است که در محل چشمه­های آهک ساز تشکیل می­شود که اگر این سنگ از بزرگی و پیوستگی لازم برخوردار باشد می­تواند به عنوان سنگ تزئینی و نما برای ساختمانها بکار رود. شرایط زمین شناسی لازم برای ایجاد چشمه­های تراورتن ساز در بسیاری از نقاط آذربایجان فراهم است. برای مثال هم اکنون چشمه­های تاپ تاپان توفارقان در حال تراورتن سازی هستند، یا چشمه­های تراورتن ساز و توالی های تراورتن در شهرهای صوفیان، مرند، ارومیه، هشترود، جلفا و...  را می­توان نام برد. تراورتن توفارقان بعلت داشتن رنگ  قرمز و لیمویی، از تراورتن های کمیابی است که مشهوریت جهانی دارد. صدها سال پیش، در ساختمان آثار تاریخی آذربایجان نظیر ارک و گوی مچید(مسجد کبود)، از سنگهای معادن توفارقان استفاده شده است. همچنین سنگ نمای ساختمان" اپرای ملی شهر جنوا" در ایتالیا، سنگ نمای ساختمان "هتل کاخ ژاپن" که از بزرگترین و مشهورترین هتلهای ژاپن است، سنگ نمای ساختمان "موزه ملی تاریخ" در برلین و... از تراورتن توفارقان می­باشد.

مجتمع معدنی توفارقان در جنوب و جنوب غربی شهرستان توفارقان جای دارد و در حقیقت ناحیه کوهپایه­ای آتشفشان سهند است. مهمترین آبادی های مجتمع معدنی توفارقان عبارتند از: - روستای داش کسن که در 16 کیلومتری توفارقان قرار دارد. – نادیلو در سه کیلومتری توفارقان – دستجرد در شش کیلومتری غرب توفارقان واقع شده و شمالی ترین گوشه محدوده را در بر می­گیرد. – کلوانق در 500 متری شمال غرب کیلومتر 10 جاده توفارقان- عجب شیر واقع است. راه آهن تهران- تبریز در غرب ناحیه، کم وبیش، مرز آن است. بنابراین، مجتمع معدنی  میان دو راه اصلی کشور، راه آهن در غرب و جاده تبریز- قوشاچای  در شرق جای گرفته است. ایستگاه راه آهن "شهر امین" نزدیک روستای داش کسن ساخته شده و ایستگاه توفارقان کمی دورتر از روستای دستجرد واقع است. در مجتمع معدنی توفارقان کهنترین سنگهایی که وجود دارد سنگهای آهکی سازند لار با سن ژوراسیک است. فعالیت سهند از زمان میوسن آغاز شده و تا کنون به صورتهای مختلف ادامه داشته است. چشمه های آب معدنی و آهکساز کنونی، که گرداگرد کوه وجود دارند، نشانه های فعالیت زمان خاموشی آن است. تراورتن های گستره توفارقان به صورت لایه های کم وبیش افقی به طور دگر شیب روی سنگهای کهنتر تشکیل شده اند. چشمه های فعال با آبدهی بیش از 2 لیتر در ثانیه  و هم اکنون در حال ساختن تراورتن می باشند. رنگ قرمز تراورتن های توفارقان که کم نظیر ترین تراورتن جهان است بعلت وجود مقدار کمی اکسید آهن می باشد.

 

ویژگیهای سنگ تزیینی توفارقان

تراورتن

در گستره توفارقان و در سطحی افزون بر 150 کیلومتر مربع، از قیرمیزی گؤل تا کرانه دریاچه ارومیه، پوششی از تراورتن دیده می­شود که بر پایه ویژگیهای صوری و اسامی روستاهای مجاورشان نامگذاری شده­اند.

1- تراورتن گردویی: در معادن نادیلو، تراورتن ویژه­ای وجود دارد که به علت ساخت موجی شکل لایه­های تیره و روشن آن مانند پوسته تنه درخت گردومی باشد. نوارهای قهوه­ای روشن و تیره از کربنات کلسیم آهندار به ضخامتهای مختلف میلی متری تا سانتی متری دارد. وجود این نوارهای تیره و گاه موجی در زمینه خاکستری روشن، سفید یا کرمی، نمایی به سنگ داده که مانند چوب گردو شده است. میزان ذخیره قطعی این تراورتن1412  و ذخیره احتمالی آن 3300 هزار تن است.

2- تراورتن قرمز: در معدن کلوانق شمالی و جنوبی و همچنین در معدن سردار آباد، تراورتن های قرمز خوش رنگی  گسترش دارد. وجود مقدار مناسبی از اکسید آهن در ترکیب شیمیایی سنگ تراورتن، موجب پیدایش رنگهای چشم نواز آنها شده است. ضخامت لایه­های قرمز رنگ، گاه تا 2متر بالغ می­شود. ذخیره قطعی آن 8437 و ذخیره احتمالی آن 41225 هزار تن است.

3- تراورتن لیمویی: اکسید آهن همراه با کربنات کلسیم دو ظرفیتی، تراورتن لیمویی را پدید می­آورد. در بخش کوچکی از شمال کلوانق، توده­ای از تراورتن به رنگ زرد لیمویی دیده می­شود. ذخیره قطعی این تراورتن 35 وذخیره احتمالی آن 216 هزار تن است.

مرمر

در معادن دستجرد و داش کسن، آراگونیت­هایی گسترش دارند که با نام مرمر شناخته شده­اند. رنگهای چشم نواز این سنگها، پایه نامگذاری آنها به شرح زیر است:

1- مرمر سفید: کربنات کلسیم خالص، یا به مقدار خیلی کم، از اکسیدهای آهن.

 2- مرمر سبز: رنگ این مرمر بدلیل وجود مقداری اکسید آهن دو ظرفیتی، سبز است.

3- مرمر خونی: به علت وجود مقداری اکسید آهن سه ظرفیتی به رنگ سرخ خونی درآمده  که یا به صورت لکه­ای یا نواری است و یا ترکیبی از لکه- نوار می باشد. ذخیره قطعی معدن مرمر توفارقان 45 و ذخیره احتمالی آن 220 هزار تن است.

 

منابع:

- فصلنامه سنگهای تزیینی ایران"سنگ" – شماره 4 – سال 1370

- مجموعه مقالات اولین سمینار بررسی معادن سنگهای ساختمانی"تزیینی و نما" – مقاله: ویژگیهایی از تراورتن های زینتی آذر شهراز حسن نبوی ویدا... رهبر.

+ نوشته شده توسط حامد کریمی در شنبه 1387/04/22 و ساعت 0 قبل از ظهر | نظر بدهید

معرفی معدن زغالسنگ ملچ آرام فوقانی

 

زغالسنگ یكی از منابع مهم انرژی جهان و اولین سوخت فسیلی می‌باشد كه توسط بشر به عنوان منبع اصلی انرژی مورد استفاده قرار گرفته است. زغالسنگ در ابتدا برای گرما و پخت و پز به كار برده میشد تا اینكه اولین بار در سال 1621 از آن در كوره‌های ذوب آهن استفاده شد. با پیدایش فن‌آوری تولید كك در سال 1755 و اختراع ماشین تولید بخار در سال 1769 موارد استفاده و بدنبال آن میزان مصرف زغالسنگ بطور قابل ملاحظه‌ای افزوده شد، بطوریكه هم اكنون در دنیا كاربرد وسیعی دارد و در صنایعی همچون فولاد، مواد شیمیایی و نیروگاهها بوفور مورد استفاده قرار می‌گیرد. زغالسنگ‌ در طبیعت دارای انواع متفاوتی بوده و تفاوتهای آنها بستگی به شرایط محیطی، زمان تشكیل و نیروهای زمین ساختی اعمال شده در طی زمان دارد. انواع زغالسنگ‌ براساس مشخصه‌های آن از نظر كك‌دهی و سوخت طبقه‌بندی می‌شود. زغال‌های ایران با توجه به درجه بلوغشان به دو دسته تقسیم می‌شوند:

-         زغالسنگهای غیركك شو یا با كك شوندگی ضعیف نظیر زغالسنگ حرارتی (شامل زغالسنگ گازی تا گازی چرب، زغال‌های لاغر، نیمه آنتراسیتی و آنتراسیتی)

- زغالسنگهای متالورژی با ویژگی كك شوندگی شامل زغالسنگ‌های چرب، كك شو چرب و كك شو.

زغالسنگهای حرارتی به دو دسته زغالسنگ با ارزش حرارتی پائین و بالا در طبیعت مشاهده میشوند. تغییرات كیفی این زغالسنگها با توجه به مراحل دگرگونی[1][1][1][2] زغالسنگ از مراحل 1 تا 9 می‌باشد. زغالسنگهای منتسب به مراحل یك و دو از دسته زغالسنگ‌های با ارزش حرارتی پایین هستند و عمدتاً شامل انواع زغالسنگهای ساب بیتومینه و گازی می‌باشند. زغالسنگهای منتسب به مراحل پنجم تا نهم دگرگونی زغالی، شامل زغالسنگهای غیر كك شو، لاغر، نیمه آنتراسیتی و آنتراسیتی می‌باشند كه دارای ارزش حرارتی بالاتری می‌باشند. تحول و تكامل انواع زغالسنگ بستگی تام به شرایط محیطی و زمین شناسی منطقه دارد.

پارامترهای مختلف شیمیایی ـ فیزیكی و فیزیكوشیمیایی و تكنولوژیكی به منظور شناسایی كیفیت زغالسنگ‌ها عمدتاً شامل رطوبت، مواد معدنی و خاكستر، مواد فرار، درصد كربن، ارزش گرمایی، قابلیت بازتاب نوری ویترینیت، نمودارهای پلاستومتری y و x ، تركیبات گوگرد در زغالسنگ، مقدار فسفر، تغلیظ پذیری، مرحله اكسید شدگی، تجزیه عنصری زغالسنگ و وزن مخصوص زغالسنگ می‌باشد.

در حال حاضر وضعیت متزلزل بازار نفت، توجه جهانیان را معطوف به استفاده از سوختهای قدیمی نظیر زغالسنگ كرده است. علیرغم اینكه زغالسنگ یكی از عوامل پیدایش انقلاب صنعتی در اروپا بوده و اكنون در این قاره نوعی انرژی دوران گذشته محسوب می‌گردد، اما همچنان با سهم 5/25 درصد از مصرف انرژی اولیه دومین منبع اصلی مصرف انرژی اولیه جهان می‌باشد. همچنین با توجه به محل استخراج این ماده انرژی‌زا، قیمت آن در مقایسه با نفت و گاز از نوسانات كمتری برخوردار می‌باشد. ویژگی ذخایر زغالسنگ ایران به گونه‌ای است كه باعث شده استخراج از ذخایر ایران در مقایسه با سایر كشورها غیراقتصادی باشد. كشور ایران از نظر میزان ذخایر قطعی زغالسنگ در جهان رتبه 16 و از نظر تولید در رده 34 جهان جای گرفته است كه این رتبه در تولید هیچ تناسبی با میزان ذخایر زغالسنگ كشور ندارد. عمده‌ترین دلایل این امر بشرح زیر می‌باشد:

-    معطوف بودن فعالیت در معادن زغالسنگ كك شو و عدم توجه به اكتشاف ذخایر زغالسنگ حرارتی

-   عدم سرمایه‌گذاری كافی در بخش زغالسنگ علیرغم وجود ذخایر قابل توجه آن

به منظور افزایش راندمان و كاهش هزینه‌های تولید و تضمین حضور در صحنه‌های بین‌المللی، برخی اقدامات نظیر: تغییر ساختار حاكم بر معادن زغالسنگ از طریق واگذاری اینگونه معادن به بخش خصوصی به همراه نظارت دولت، تشویق و ترغیب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی از طریق حمایت و ایجاد شرایط مطلوب جهت سرمایه‌گذاری و فعالیت در این زمینه‌ با استفاده از فن‌آوری‌های جدید، بهینه‌سازی و ارتقاء فن‌آوری روشهای استخراج و فرآوری و ایجاد مركز تحقیقات و پژوهش، كه هم اكنون در دست بررسی و اقدام می‌باشد، می‌تواند مؤثر باشد.

شركت زغالسنگ البرز شرقی : این شركت 3 محدوده اصلی معدنی به نامهای طزره، اولنگ و قشلاق را در اختیار دارد كه ذخایر قطعی آن حدود 18 میلیون تن و ذخایر احتمالی آن 101 میلیون تن ارزیابی شده است. میزان تولید سالانه زغالسنگ خام این شركت حدود 538 هزار تن در سال می‌باشد كه براساس برنامه توسعه در نظر است، تا 700 هزار تن افزایش یابد.

كانسار ملچ آرام فوقانی در هفتاد و پنج كیلومتری شمالشرقی شاهرود در ناحیه ای به نام اولنگ واقع است . عملیات اكتشاف این كانسار از اوایل سال 1360 شروع و اكتشاف تفصیلی آن در اواخر سال 1372 پایان یافته است . چگالترین عملیات اكتشافی در شركت ذغال‌سنگ البرز شرقی بر روی این كانسار انجام پذیرفته، بعنوان مثال، فقط در بخش ملچ آرام فوقانی 53 گمانه عمیق كه متوسط طول هر یك بیش از 600 متر می‌باشد، حفر گردیده است .به علت كوهستانی بودن منطقه و پرشیب بودن لایه‌ها، این كانسار از افراز بسیار خوبی برای باز كردن معدن برخوردار است به طوریكه این معدن در مجموع دارای سی ونه دهانه تونلی است و فقط در لایه K23 دارای 15 طبقه تونلی و تنها یك طبقه عمیق می‌باشد. ذخایر قابل استخراج این معدن از لایه‌های K23,K21,K7,K4 مجموعا 3786/5 هزار تن پیش‌بینی شده است كه قرار است در مدت 25 سال با میزان استخراج روزانه 520 تن استخراج گردد. در طراحی معدن ملچ آرام علاوه بر در نظر داشتن مسائل عمومی طراحی معدن، نكاتی چون، توانایی‌ها و قابلیت‌های شركت ذغال‌سنگ البرز شرقی، تكنولوژی و دانش فنی در این شركت و خواسته‌های دفتر فنی شركت توجه خاصی گردیده است . به دلیل تنوع بسیار زیاد حالات ممكنه برای باز كردن معدن، طراحی سیستم بازكننده معدن با پیچیدگی و مشكل همراه بوده است لذا با بررسی كلیه حالات ممكنه و محاسبه میزان هزینه‌های محتمل برای هر حالت ، مناسب‌ترین طرح بازكردن معدن انتخاب گردیده است . مجموع طول كارهای بازكننده و آماده‌سازی در این معدن 57290 متر می‌باشد كه از این مقدار 42525 متر در امتداد لایه‌های ذغالی و مابقی به صورت عمود بر لایه‌های ذغالی و یا به شكل تونل‌های شیب‌دار با شیب 20 و 16 درجه حفر گردیده است . معدن ملچ آرام فوقانی به روش پلكانی، معكوس پرشونده و تخریبی استخراج می‌گردد و لازم است همواره هفت كارگاه استخراج بطور همزمان فعال باشند. در طراحی مشخصات فنی كارگاه استخراج (خصوصا طول، عرض ، و مشخصات سیستم نگهداری قسمت جلوی جبهه كار) به خصوصیات ژئومكانیكی سنگهاو طراحی‌های مكانیك سنگی توجه زیادی شده است . در این راستا برای مطالعه كیفیت و موقعیت شكست سقف كارگاه، محاسبه بار وارد بر سیستم نگهداری، تعیین ابعاد لنگه‌ها و همچنین تحلیل حساسیت این شرایط نسبت به تغییرات طول و عرض كارگاه، اقدام به نوشتن برنامه كامپیوتری حجیمی گردیده است . این برنامه با فراخوانی برنامه كامپیوتری سوپر سپ (SuperSAP) جهت تحلیل تنش به روش اجزا محدود (Finite Elements Method) و استفاده از معمول‌ترین معیارهای شكست از جمله معیارهای موهر-كولمب ، هوك و براون، گریفیث ، بنیاوسكی و چند معیار شكست تجربی دیگر، قادر است كیفیت و موقعیت شكست لنگه‌ها، سقف و یا احتمالا كف كارگاه را مشخص نماید. تهویه معدن برای زمانی كه در هر شبكه به بیشترین حجم هوای تهویه نیاز است (نقاط پیك) و با كمك برنامه‌ای كه توسط آقای مهندس نوریان مدیر عامل شركت ذغال‌سنگ البرز شرقی-تهیه شده است ، انجام پذیرفته است . اكثر ماشین‌آلات و تجهیزات معدن حتی‌الامكان از انواع ساخت داخل و با توجه به امكانات شركت ذغال سنگ البرز شرقی انتخاب گردیده است .

 


+ نوشته شده توسط حامد کریمی در شنبه 1387/04/22 و ساعت 0 قبل از ظهر | نظر بدهید

صنعت و معدن

 

 

صنعت و معدن از دیرزمان ارتباطی تنگاتنگ با یكدیگر داشته اند، انسان عصر باستان از طلا، نقره و یا مس (مواد معدنی) در ساخت صنایع آن زمان كه محدود به ظروف و یا ساخت پیكره های خدایان و زیورآلات می شد بهره می بُرد و انسان عصر تكنولوژی از مواد معدنی در ساخت همه ملزومات از لوازم آرایش گرفته  تا صنایع سنگین و هسته ای استفاده می كند. پیوستگی صنعت و معدن چنان است كه می توان معدن و مواد معدنی را مادر صنایع دانست چه  ، بدون مواد اولیه ایی كه از معادن استخراج می شود، صنایع بزرگی نظیر فولاد سازی، اكتشاف نفت و مواد سوختی، اتومبیل سازی و ... مختل می شود. كشور ما به یمن دارا بودن پوسته جوان و برخورداری از موقعیت ویژه و تعداد و تنوع مواد معدنی یكی از زرخیزترین كشورهای جهان است. هم اینك بیشترین ذخایر مواد معدنی و كانسنگ متعلق به مس است و بیشترین تجمع آن در استان كرمان با 32 كانسار و 16معدن فعال و پس از این استان ، استان اصفهان با 19 كانسار و 16 معدن فعال مس در مقام دوم قرار دارد. در این نوشتار سعی بر آن است كه صنایع استخراج و تصفیه  فراوانترین ماده معدنی كشورمان یعنی مس را بررسی و یك استان فعال در این زمینه را معرفی كنیم. مس از دیر زمان توسط ایرانیان در ساخت پیكره ها و ظروف به كار می رفت. اینكه ایرانیان باستان چگونه و با چه وسیله ای به دانش تصفیه مس دست یافته و یا در چه كوره هایی عمل جداسازی فلز از سنگ معدن را انجام می دانند بر ما مشخص نیست ، به هر روی مس در تمام استان ها به ویژه در استان های كرمان ، اصفهان، خراسان و آذربایجان شرقی از فراوانی مطلوبی برخوردار است. استان آذربایجان شرقی در كنار چهار استان اصفهان، یزد، سمنان و زنجان از قطب های صنعتی – معدنی كشور به شمار می آید و معادن مس این استان ذخیره قابل توجهی دارد. معادن مس این استان سونگون (اهر) قره دره، مزرعه (اهر)، ابخرد و چشمه خان است. این معادن و ذخایر فراوان آنها به دلیل قرار گرفتن ایران در كمربند مس جهان به وجود آمده اند . در این نوشتار سه معدن سونگون، مزرعه و سرخه را بررسی می كنیم.

معدن سونگون:

این معدن مس در فاصله 73 كیلومتری شمال غرب شهر اهر و 125 كیلومتری شهرستان تبریز واقع شده است. كارخانه كانه آرایی مس سونگون برای دو فاز 6 و 25 ساله طراحی شده است . فاز اول طرح،كارخانه ای با ظرفیت سالانه هفت میلیون تن خوراك است كه در دست احداث می باشد و در شش ماهه دوم سال 1383 راه اندازی خواهد شد. میزان تولید سالانه كارخانه یكصد و پنجاه هزار تن كنسانتره مس با عیار 30 درصد خواهد بود . در فاز دوم ظرفیت سالانه كارخانه تا چهارده میلیون تن خوراك افزایش خواهد یافت . در فرآیند پرعیار سازی طراحی شده برای این كارخانه، كانسنگ مس استخراج شده پس از خرد كردن اولیه به كمك سنگ شكن ، وارد انبار مواد درشت دانه خواهد شد، سپس مواد خرد شده به كمك آسیای خود شكن و گلوله ای، تا ابعاد زیر 100 میكرومتر آسیا شده و در ادامه تحت فرآیند های تصفیه و غنی سازی قرار خواهد گرفت. بیش از 50 درصد مراحل احداث و تجهیز فاز اول كارخانه فرآوری مس سونگون تا پایان خرداد ماه 1382 به اتمام رسیده و در آینده نزدیك با نصب و راه اندازی تجهیزات كارخانه به بهره برداری خواهد رسید. مسئو لیت این طرح را شركت ملی مس ایران به عهده دارد . كانی های اصلی  این معدن كالكوپیریت،بورنیت،كوولین،مولیبدنیت ، عناصر مفید  آن  Cu, Mb, Au , Ag  عناصر مزاحم Se, As, Bi   و روش استخراج در این معدن به صورت روباز است .

معدن مس مزرعه:

این كانسار در 5 كیلومتری شمال دهكده مزرعه و در فاصله 20 كیلومتری شمال اهر واقع شده است . ارتفاع متوسط كانسار حدود 2000 متراز سطح دریا می باشد. اولین عملیات اكتشافی در كانسار از سال 1335 توسط شركت كل معادن آغاز شده و در پی آن عملیات استخراجی توسط این شركت در سال 1337 آغاز گردید . در آن زمان سنگ های استخراج شده پس از سنگ‌جوری به كارخانه ذوب مس غنی‌آباد در نزدیكی تهران حمل می‌شده است . در عملیات كارخانه فرآوری مس مزرعه، كانسنگ مس پس از استخراج از معدن، ابتدا در مرحله سنگ شكنی تا ابعاد مناسب خرد شده و سپس به كمك آسیای گلوله ای تا زیر 75 میكرومتر نرم می شود. در پی آن با تولید  كنسانتره مس سولفیدی با عیار 34 درصد مس ، به كارخانه ذوب مس سرچشمه ارسال می گردد. ظرفیت این كارخانه 250 تن در روز می باشد.   كانی های اصلی  این معدن پیریت،كالكوپریت  ، عناصر مفید Cu, Mb, Au,Ag  و عناصر مزاحم Se , As   است . روش استخراج  به صورت زیرزمینی(انباره ای  ) است.

معدن مس سرخه:

این كانسار در 25 كیلومتری شهرستان مرند و در حواشی روستای سرخه واقع شده است. محدوده معدنی در ارتفاعات رشته كوه میشو قرار دارد كه از لحاظ توپوگرافی ناحیه دارای دره های عمیق و جاده‌ای كوهستانی است. شركت معدن مس سرخه در حال حاضر یك كارخانه تولید مس راه اندازی كرده است كه با تامین خوراك از كانسنگ خریداری شده از معدن مس طارم در استان زنجان فعال می باشد. اما با توجه به پیشرفت در آماده سازی معدن زیرزمینی مس سرخه، در آینده نزدیك امكان تهیه خوراك كارخانه از این معدن وجود خواهد داشت. به منظور افزایش عیار خوراك مورد استفاده در كارخانه ذوب، احداث یك كارخانه فرآوری در برنامه آینده شركت است كه بخش زیادی از تجهیزات آن تهیه شده و مراحل اولیه احداث كارخانه طی شده است. این كارخانه‌ با ظرفیت 50 تن در روز جهت فرآوری كانسنگ سولفیدی معدن مس سرخه طراحی شده است.   محصولات جانبی  این معدن  وكارخانه تصفیه كانسنگ، طلا و نقره  است . كانی های اصلی  مالاكیت،آزوریت،بروكانتیت،كالكوپیریت،كالكوزیت و بورنیت  است . عناصر مفید Cu, Au, Ag و عناصر مزاحم Se  و روش استخراج  به صورت زیرزمینی  است .

از این معادن حجم قابل توجهی مس  استخراج شده و در صنایع مس و تصفیه آن پالایش شده و عیار آن افزایش می یابد. مس یك فلز اقتصادی  و پایه و در صنایع الكتریكی یك فلز حیاتی است ،پس از نقره، مس دومین فلزی است كه مقاومت الكتریكی بسیار پایینی دارد و  به همین منظور از مس در صنایع كابل سازی بهره فراوان می برند.

 

 

 

+ نوشته شده توسط حامد کریمی در یکشنبه 1387/03/12 و ساعت 0 قبل از ظهر | نظر بدهید

آشنایی با رشته مهندسی زمین شناسیمقدمه:
وقوع زمین‌لرزه‌ای هولناك و اسرارآمیز با نیرویی عظیم و ویرانگر، فوران توده‌های مذاب سنگ از دهانه كوهی آتشفشانی، چشم‌انداز با شكوه دره‌ای عمیق در پای كوهی سر به فلك كشیده، گستردگی و تنوع سنگ‌های موجود در طبیعت، لایه‌های موازی سنگی و خاكی در دیواره یك تپه یا كوه و دهها موضوع دیگر، از موضوعات مورد توجه زمین‌شناس است.مهندسی زمین‌شناس بسیاری از پرسش‌های هیجان‌انگیز و جذاب پیرامون ما را به بحث و بررسی می‌گذارد. این كه زمین در اولین روزهای عمر خود (4500 میلیون سال قبل) چگونه بوده است؟ چرا اقیانوس اطلس به تدریج وسیع‌تر و اقیانوس آرام كوچكتر می‌شود؟ در كجا به جستجوی آب بپردازیم؟ تفاوت سنگ‌ها ناشی از چیست و پرسش‌های متعدد دیگر كه پاسخ آن را در علم زمین‌شناسی می‌توان یافت. زیرا در زمین‌ شناسی‌، منشأ زمین‌، تاریخ‌ و ساختمان‌ زمین‌، مواد متشكله‌ آن‌، منابع‌ طبیعی‌ موجود در آن‌ و تغییر و تحولاتی‌ كه‌ در طول‌ زمان‌ پدید آمده‌اند، مورد بررسی‌ قرار می‌گیرد. در واقع‌ از اعماق‌ اقیانوس‌ها تا نوك‌ بزرگترین‌ قله‌ها و حتی‌ ماورای‌ این‌ دو، مورد مطالعه‌ قرار گرفته‌ و اطلاعات‌ حاصل‌ از آنها به‌ صورت‌ نقشه‌ و گزارش‌ ثبت‌ می‌شود.كشور ایران‌ با در اختیار داشتن‌ منابع‌ معدنی‌ بسیار غنی‌ اعم‌ از مواد سوختی‌ و ذخایر فلزی‌ و غیرفلزی‌ گرانبها، و قرار گرفتن‌ بر روی‌ منطقه‌ای‌ فعال‌ از نظر زمین‌‌شناسی‌ كه‌ باعث‌ وقوع‌ زلزله‌ها، تغییر ساختار زمین‌، پدیده‌ كوه‌زایی‌، تغییر پهنای‌ دریاها و خلیج‌ مجاور می‌شود و دهها مطلب‌ شگفت‌انگیز و در خور دقت‌ و مطالعه‌ دیگر، نیاز وافر به‌ پژوهشگران‌ و متخصصان زمین‌شناسی‌ دارد كه‌ در این زمینه ها به‌ مطالعه‌ و كاوش‌ پرداخته‌ و اطلاعات لازم را برای بهره‌برداری صحیح در اختیار مسؤولان ذی‌ربط قرار دهند.

توانایی‌های‌ لازم :
دانشجوی‌ خوب مهندسی‌ زمین‌شناسی‌ علاوه‌ بر تسلط‌ كافی‌ بر درس‌هایی‌ مثل‌ فیزیك‌، شیمی‌ و ریاضی‌ باید از قدرت‌ تجسم‌ مناسبی‌ برخوردار باشد. مهم‌ترین‌ ویژگی‌ برای‌ موفقیت‌ در این‌ رشته‌ داشتن‌ روحیه‌ای‌ پرجنب‌ و جوش‌، علاقه‌ به‌ زندگی‌ در محیط‌های‌ طبیعی‌ مانند كوه‌ها و بیابان‌ها است‌، زیرا مهندسین زمین‌شناسی‌ نه‌ تنها در دوران‌ دانشجویی‌ بلكه‌ در زمینه‌های‌ شغلی‌ نیز با چنین‌ محیط‌هایی‌ روبروست‌.

موقعیت‌ شغلی‌ در ایران :
فارغ‌التحصیلان‌ مقطع‌ كارشناسی‌ رشته‌ مهندسی زمین‌ شناسی‌ قادرند نقشه‌های‌ زمین‌ شناسی‌، معدنی‌ و جغرافیایی‌ را مطالعه‌ نموده‌ و اطلاعات‌ آن‌ را استخراج‌ نمایند و با گروه‌های‌ اكتشاف‌ معدن‌، آب‌یابی‌ و بهره‌ برداری‌ از آب‌های‌ زیرزمینی‌، همكاری‌ داشته‌ یا در كارهای‌ صحرایی‌ و كارگاهی‌ مهندسین‌ ژئوتكنیك‌ و ژئوفیزیك‌ فعالیت‌ داشته‌ باشند و كانون‌های‌ خطر همانند مناطق‌ زلزله‌خیز، آتشفشانی‌ و ... را مشخص‌ نمایند. با توجه‌ به‌ توانایی‌هایی‌ كه‌ فارغ‌التحصیلان‌ رشته‌ زمین‌شناسی‌ دارند، وزارتخانه‌های‌ صنایع‌ و معادن‌، نفت‌، نیرو، راه‌، جهاد كشاورزی‌، علوم‌ و آموزش‌ و پرورش‌ ، همچنین‌ شركت‌ها و مؤسساتی‌ مانند ذوب‌آهن‌، سازمان‌ زمین‌ شناسی‌ كشور، شركت‌های‌ مرتبط‌ با فعالیت‌های‌ سد سازی‌، آب‌یابی‌، حفر تونل‌، راهسازی‌، اكتشافات‌ آب‌ و نفت‌ و معادن‌، بخش‌های‌ مرتبط‌ با تهیه‌ نقشه‌های‌ زمین‌ شناسی‌ و معدنی‌، آزمایشگاه‌های‌ سنگ‌ شناسی‌ و زمین‌ شناسی‌ و در مجموع‌، كلیه‌ مراكزی‌ كه‌ در ارتباط‌ با موضوع‌ زمین‌ فعالیت‌ می‌كنند، می‌توانند زمینه‌های‌ اشتغال‌ و فعالیت‌ فارغ‌التحصیلان‌ رشته‌  مهندسی زمین‌ شناسی‌ باشند.

--------------------------------------------------------------------------------
درس‌های‌ این‌ رشته‌ در طول‌ تحصیل :
دروس‌ پایه‌:
ریاضی‌، فیزیك‌، شیمی‌، مبانی‌ كامپیوتر.


دروس‌ اصلی :
زمین‌ شناسی‌ فیزیكی‌، زمین‌ شناسی‌ تاریخی‌، بلور شناسی‌ هندسی‌، بلور شناسی‌ نوری‌، كانی‌ شناسی‌، رسوب‌ شناسی‌، سنگ‌ شناسی‌ رسوبی‌، سنگ‌ شناسی‌ آذرین‌، سنگ‌ شناسی‌ دگرگونی‌،دیرینه‌ شناسی‌ (ماكرو فسیل‌)، چینه‌ شناسی‌، زمین‌ شناسی‌ ساختمانی‌، زمین‌ ساخت‌، فنوژئولوژی‌، ژئوشیمی‌، ژئوفیزیك‌، نقشه‌برداری مهندسی‌.

دروس‌ تخصصی‌:
زمین‌ شناسی‌ ایران‌، زمین‌شناسی‌ اقتصادی (اکتشاف معدن)‌، زمین‌ شناسی‌ نفت(اکتشاف ذخایر نفت و گاز)‌، آب‌های‌ زیرزمینی‌، زمین‌ شناسی‌ مهندسی سد و پل‌، پترولوژی‌، زمین‌ شناسی‌ صحرایی‌. زبان فنی.بسیاری از درس‌های این‌ رشته‌ همراه‌ با آزمایشگاه‌ وبازدید ا زمعادن و فیلد میباشد.

+ نوشته شده توسط حامد کریمی در چهارشنبه 1387/02/11 و ساعت 1 قبل از ظهر | نظر بدهید

مس در طبیعت

   مس در طبیعت به صورت مس خالص، سولفیدی یا اکسیدی موجود است که بیشتر به حالت کانی‌های سولفیدی چون کالکوپیریت، بورنیت و کالکوزیت یافت می‌شود. مس طبیعی در حالت آزاد به‌صورت توده‌های بزرگ یا به شکل ذرات پراکنده در سنگ‌های آذرین در قشر زمین بوجود آمده است. در واقع این نوع مس در طبیعت زیاد نیست و فقط در بعضی نقاط دنیا مانند نواحی دریاچه‌ی «سوپریور» در ایالات متحده‌ی آمریکا، در کشور بولیوی، چین، شیلی و ایران دیده شده‌ است.
   عیار چنین مسی اگر به‌صورت توده‌ای باشد، بیش از 92% و اگر به‌صورت ذرات پراکنده باشد در حدود 1.5-1% می باشد.
   مس در طبیعت:
   مس در طبیعت به صورت مس خالص، سولفیدی یا اکسیدی موجود است که بیشتر به حالت کانی‌های سولفیدی چون کالکوپیریت، بورنیت و کالکوزیت یافت می‌شود. مقدار درصد مس شامل 0.5% مس در معادن روباز تا 1-2% در معادن زیرزمینی است (فرجی، 1371).
   مس طبیعی در حالت آزاد به‌صورت توده‌های بزرگ یا به شکل ذرات پراکنده در سنگ‌های آذرین در قشر زمین بوجود آمده است. در واقع این نوع مس در طبیعت زیاد نیست و فقط در بعضی نقاط دنیا مانند نواحی دریاچه‌ی «سوپریور» در ایالات متحده‌ی آمریکا، در کشور بولیوی، چین، شیلی و ایران دیده شده‌ است.
   عیار چنین مسی اگر به‌صورت توده‌ای باشد، بیش از 92% و اگر به‌صورت ذرات پراکنده باشد در حدود 1.5-1% می باشد.
   کانه‌های اکسیدی مس بیشتر در قشری از زمین که نزدیک به سطح است، پیدا می شود و در اثر تغییرات جوی و واکنش‌های آرام شیمیایی که در رگه‌های سولفیدی کانه‌دار مس صورت می‌گیرد، بوجود می‌آیند. از طرف دیگر آب‌های طبیعی که حاوی CO2 می باشد، بر روی کانه‌های سولفیدی اثر کرده و بتدریج آن‌ها را به کربنات، اکسید، سولفات و گاهی اوقات آن‌ها را به سیلیکات مس تبدیل می‌کند. کانه‌های سولفیدی مس که مهم‌ترین ماده‌ی اصلی مس را تشکیل می‌دهند، در حدود 95% از محصولات مس دنیا را شامل می‌شوند.
   بیشترین تجمعات كانی‌‌زایی مس جهان، در میشیگان و آریزونای آمریكا، آلمان، روسیه و استرالیا دیده می‌شود (mineral.galleries.com).
 


كانی‌زایی آزوریت و مالاكیت
   


آثار كانی‌زایی مالاكیت

 

    خصوصیات كانسارهای فلزی:
   كانسارهای فلزی گسترش وسیع و شكل متنوعی دارند. این كانسارها در مقایسه با لایه‌های زغال، سخت‌ترند، بنابراین برای حفر این قبیل موادمعدنی، بایستی از روش آتشباری استفاده كرد.
   كانسارهای فلزی به اشكال مختلف دیده می‌شوند. برخی از آن‌ها لایه‌ای شكلند مانند بعضی از معادن آهن. یكی از عمومی‌ترین اشكال كانسارهای فلزی حالت رگه‌ای است. در چنین حالاتی، ماده‌ی معدنی به‌صورت یك رگه در داخل شكستگی و شكاف سنگ‌های درون‌گیر را پر می‌كند. ضخامت رگه معمولاً ثابت نیست و در قسمت‌های مختلف آن تغییر می‌كند.
   گاهی از اوقات، ماده‌ی معدنی منشا ماگمایی دارد و به‌صورت توده‌ای تجمع می‌یابد. مواد فلزی را به شكل‌های دیگر نیز می‌توان مشاهده كرد.
   یكی از خصوصیات كانسارهای فلزی این است كه برخلاف كانسارهای رسوبی، سنگ درون‌گیر ماده‌ی معدنی دقیقاً مشخص نیست، یعنی تغییرات عیار ما در سنگ‌های ناحیه تدریجی است و به‌عبارت دیگر، سنگ درون‌گیر، بتدریج به ماده‌ی معدنی تبدیل می‌شود. در چنین حالاتی، بایستی حدود ماده‌ی معدنی را با اندازه‌گیری‌ مرتب عیار آن در سنگ‌ها، تعیین كرد (مدنی، 1366)

+ نوشته شده توسط حامد کریمی در چهارشنبه 1387/02/11 و ساعت 0 قبل از ظهر | نظر بدهید

آگات(کانی)

+ نوشته شده توسط حامد کریمی در سه شنبه 1387/02/10 و ساعت 1 قبل از ظهر | یک نظر

کانی چیست؟

کانی عبارت است از عناصر یا ترکیبات شیمیایی طبیعی جامد ، همگن ، متبلور و ایزوتروپ با ترکیبات شیمیایی نسبتاً معین که در زمین یافت می‌‌شود. خواص فیزیکی کانیها در حدود مشخص ممکن است تغییر نمایند. کانیها به صورت اجسام هندسی با ساختمان اتمی منظم متبلور می‌گردند که به آن بلور می‌گویند. اگر بلور یک کانی را به قطعات کوچک و کوچکتر تقسیم نماییم سرانجام به کوچکترین جزء دارای شکل هندسی منظم خواهیم رسید که آن را واحد تبلور ، سلول اولیه و یا سلول واحد بلور می‌نامند. از کنار هم قراردادن واحدهای تبلور شبکه بلور که سازنده اجسام متبلور است ایجاد می‌گردد. .

بیش از 4000 گونه کانی توسط انجمن جهانی کانی‌شناسی (ima) شناسایی شده است. از این تعداد، 150 کانی را می‌توان جزو کانی‌های معمول و 50 کانی را می‌توان از کانی‌های تا ندازه‌ای کمیاب بشمار آورد. بقیه آن‌ها کانی‌های کمیاب یا بسیار کمیاب هستند.

علاوه بر کانیهای متبلور با دسته‌ای از ترکیبات دارای تمامی خواص کانی بجز سیستم تبلور می‌باشند که این دسته را شبه ‌کانی می‌نامند و شرایط تشکیل کانیها بسیار متفاوت است ، برخی مانند پیریت ممکن است در شرایط بسیار متنوعی ایجاد ‌گردند در حالیکه برخی دیگر به عنوان شاخص کانی ، فشار ، دما وجود عناصر رادیواکتیو و ... مورد استفاده قرار می‌گیرند. همه کانیها به استثنا شبه‌کانی‌ها در یکی از 7 سیستم تبلور شناخته شده متبلور می‌گردند. برخی از کانیها در شرایط مشابه در کنار هم تشکیل می‌گردند که به آنها پاراژنز با کانی‌های همراه گفته می‌شود. کانیها در طبیعت در اندازه‌‌های بسیار متفاوتی یافت می‌شوند که بر این اساس آنها را به درشت بلور ، متوسط بلور ، ریز بلور و مخفی بلور تقسیم می‌نمایند. برخی از انواع درشت بلور و متوسط بلور در نمونه‌های دستی قابل تشخیص بوده ، انواع ریز بلور توسط میکروسکوپهای قوی و کانیهای مخفی بلور را به کمک اشعه ایکس و میکروسکوپهای الکترونی می‌توان شناسایی نمود

+ نوشته شده توسط حامد کریمی در سه شنبه 1387/02/10 و ساعت 1 قبل از ظهر | نظر بدهید

زیؤفیزیک

ژئوفیزیک یا فیزیک زمین یکی از شاخه‌های علم زمین‌شناسیومعدن و همچنین فیزیک است، که به مطالعهٔ زمین با روشهای کمّی فیزیکی می‌پردازد. این رشته به مطالعهٔ خصوصیت‌های فیزیکی و رفتار پوسته و درون زمین می‌پردازد(بقیه را در ادامه مطلب مشاهده کنید)


ادامه مطلب

+ نوشته شده توسط حامد کریمی در سه شنبه 1387/02/10 و ساعت 0 قبل از ظهر | یک نظر

گل حفاری و نقش آن در حفاری های اکتشافی نفت و گاز

 

فهرست مطالب :

»موارد استفاده ازگل حفاری

»نقش مواد در گل حفاری

»مواد معدنی مورد استفاده در حفاری

»انواع گل حفاری

»موادی كه به گل اضافه می شود

»مشخصات گل حفاری

»آنالیز گل حفاری

»سیستم گردش گل

»گردش گل حفاری

 

»» موارد استفاده از گل حفاری

برای انجام مراحل مختلف اکتشاف مواد معدنی فلزی و غیر فلزی ، نفت ، گاز و آب و همچنین به منظور بررسی و مطالعه خصوصیات سنگ شناسی ، آلتراسیون و کانی سازی لایه‌های زیرزمینی یک منطقه به حفاری می‌پردازند. انواع مهم حفاری عبارتند از : نوع مغزه گیر ، نوع روتاری و نوع ضربه‌ای. مواردی که برای حفاری استفاده می‌شود تابع روش حفاری ، مقاومت سنگها ، میزان شکستگی ، عمق ، مواد گازی و ترکیب کانی شناسی سنگ است.

گل حفاری غیر از بالا آوردن تراشه های زمین كاربردهای دیگری نیز در ته چاه انجام می دهند كه عبارتند از خنك كردن و روان كردن مته . علت اینكه بجای آب از گل حفاری استفاده می شود این است كه خرده سنگهای حفاری شده دارای وزن مخصوص زیادی هستند و با اینكه گل بعلت سرعت زیاد آنها را با خود بالا می آورد معهذا باید گرانروی گل بحدی باشد كه بتواند خرده سنگها را با سهولت وبه سرعت از چاه خارج كند .

گلی كه بدین ترتیب خرده سنگها  را از چاه بیرون می كشد و بدرون صافی مخصوصی كه شبیه غربال است هدایت می شود در آنجا خود گل از صافی عبور كرده اما خرده سنگها روی صافی باقی می مانند و گل پس از عبور از صافی در مخزنی جمع آوری و از آنجا مجددا بداخل رشته حفاری تلمبه می شود . بدین ترتیب جریان دائمی گل از درون كاسه گردان به داخل رشته حفاری و سرمته و از آنجا به فضای بین رشته حفاری و چاه و تا صافی مخزن ادامه پیدا می كند .

گل حفاری باعث می شود ستون گل حفاری به دیوار چاه فشار آورد و مانع ریزش آن شود . به علاوه بدنه چاه را اندود كرده و منافذ آنرا می گیرد و دیگر آنكه در مواقعی كه مته در اعماق زیاد به لایه گاز یا نفت ( در حفاری های نفت و گاز ) می رسد ستون گل مانع می شود كه گاز یا نفت از منافذ لایه مذكور كه ممكن است فشار زیاد هم داشته باشد بروی چاه را یابد . به همین جهت غلظت و وزن گل حفاری باید بیش از وزن آب و بحدی باشد كه بتواند فشار لایه متخلخل مذكور را خنثی كند .

 

»» نقش مواد در گل حفاری

 

کنترل وزن مخصوص: برای منترل مخصوص از باریت ، گالن و آهک استفاده می‌شود. در مواردی که فشار آب و یا گاز در منطقه حفاری زیاد باشد، یا حفاری در سنگ خاصی (نظیر شیل) صورت گیرد، از باریت می‌توان استفاده نمود. در صورتی که فشار آب و یا گاز در سنگهایی که حفاری می‌شود خیلی زیاد باشد، از گالن استفاده می‌کنند. از آهک به منظور کاهش وزن مخصوص کمک می‌گیرد.

مواد تغییر دهنده غلظت : به منظور بازیابی سریع مواد حفاری شده ، جلوگیری از گیر کردن مته و افزایش سرعت حفاری ، از نبتونیت سدیم‌دار ، اتاپولژیت (Attapulgite) ، آزبست ، موسکویت ، گرافیت و دیاتومیت می‌توان استفاده کرد.

کنترل ترکیب شیمیایی محلول حفاری : ترکیب شیمیایی محلول حفاری بر غلظت ، وزن مخصوص ، سرعت حفاری و دستگاههای حفاری تاثیر مستقیم می‌گذارد. مواد معدنی مورد استفاده عبارتند از بی‌کربنات سدیم ، نمک ، آهک ، دولومیت و ژیپس.

 

»» مواد معدنی مورد استفاده در حفاری

بنتونیت : به منظور جلوگیری از هدر رفتن محلول حفاری در چاههایی که درز و شکاف زیاد دارند. می‌تواند از نبتونیت سدیم‌دار به عنوان پوشش داخلی سطح چاه استفاده نمود. نبتونیت خاصیت کلوئیدی را افزایش می‌دهد. و در نتیجه درصد بازیابی پودر و سنگ افزایش می‌یابد.

میکا : برای جلوگری از گیر کردن مته در سنگهای دارای خاصیت چسبندگی زیاد ، نظیر وزن گسلی یا در سنگهای مارنی از میکا باید استفاده شود.

گرافیت : هر گاه مته و محور آن به هنگام حفاری گیر کند استفاده از گرافیت لازم می‌آید که البته بعد از بر طرف شدن مانع باید آن را از چاه خارج کرد.

باریت : برای کنترل وزن مخصوص از باریت استفاده می‌کنند.

گالن : به منظور کنترل وزن مخصوص از گالن استفاده می‌نمایند.

آهک و دولومیت : جهت کاهش وزن مخصوص و کنترل خاصیت قلیای از آهک و دولومیت می‌توان استفاده نمود.

ژیپس : برای جلوگیری از آلودگی کربنات و همچنین جهت لخته کردن کانیهای رسی از ژیپس استفاده می‌شود.

آزبست : به منظور افزایش درصد مواد حفاری می‌توان از آزبست استفاده نمود.

نمک : در موقع حفاری به منظور کنترل قطر چاه و همچنین برای کنترل پراکندگی رسها از نمک استفاده می‌شود.

کربنات و بی‌کربنات سدیم : به منظور کنترل محلولها و جلوگیری از خطر آلودگی ، کربنات را مورد استفاده قرار می‌دهند.

پرلیت و خاکسترهای آتشفشانی : این مواد به عنوان سیمان بکار می‌روند.

 

»» انواع گل حفاری :

a) گل پایه آبی

b) گل هوا و كف :  نوعی گل پایه آبی بوده كه در طبقات با شكستگی زیاد مورد استفاده قرار می گیرند.

c) گل پایه روغنی : بخش عمده آن گازوئیل ( ۹۵٪  تا ٩۸٪ ) و بقیه آن آب نمك و دیگر افزودنیها می باشد.به چند دلیل در حفاریها از گل روغنی استفاده می شود :

1. در بخشهای مخزنی جهت جلوگیری از ریزش چاه

2. جلوگیری از ریزش شیل

3. عدم نفوذ زیاد گل بدرون سازند

 

الف ) گاهی نوع خاص از گل تزریق می شود به نام پیل  :  كه با ویسكوزیته بیشتر است و هنگامی كه چاه ساكن است بدرون چاه اضافه می شود و جلوگیری از هرزروی كه یا از LCM (مواد كنترل كننده هرزروی) و یا از  Hv  Pill  (پیل با ویسكوزیته زیاد یا پیل غلیظ)استفاده می شود.

ب  ) سلاگ  : با وزن حجمی بیشتری است و در هنگام لوله لوله بالا مورد استفاده  قرار می گیرد.

 

»» موادی كه به گل اضافه می شود  :

1) كاستیك (Na OH) برای تغییر در PH و قلیائی نمودن گل

2) رس : جهت بالا بردن ویسكوزیته آن

3) باریت  : (Ba SO4) : بمنظور بالا بردن وزن گل

4) CMC  Hv : جهت بالا بردن ویسكوزیته  در پیل

5) كلسیم (Ca) : بالا بردن سختی گل حفاری

6) بنتونیت به منظور بالا بردن ویسكوزیته

7) LCM  (Loss Controller Material): افزودنیهائی مثل پوست گردو ، پوست شكلات میكا و . . . برای نفوذ در داخل خلل و فرج ( در هنگام هرزروی بالا استفاده می شود).

 

»» مشخصات گل حفاری :

صاف آب (WL : Water Loss): بر حسب cc.

پایه آبی : PH

Ca   بر حسب  ppm

ALK    : آلكالینیتی

پایه روغنی : ES : مربوط به سالینیتی ( شوری ) و عدم دو فاز شدن گل

HPHT  : مربوط به صاف آب است .

 

»» آنالیز گل حفاری

در بخش گل حفاری خواص سیال حفاری را مورد بررسی قرار می دهند و از آنجا كه مثلاً بنتونیت Bentonite به تنهائی از پس كلیه وظایف گل حفاری بر نمی آید. یك سری افزودنی به گل اضافه می كنند كه در این آزمایشگاه با انجام آزمایشهای مختلف تركیب یك گل با خصوصیات مورد نظر بدست می آورند. مثلاً یكی از افزودنیها CMC می باشد كه برای افزایش viscosity به گل اضافه است. از خواص دیگر گل می توان به موارد زیر اشاره كرد :

»» viscosity  (گرانروی ) كه در دورRPM  600  اندازه گیری می شود با استفاده از دستگاه Rheometer   انجام می گیرد. (یكی دیگر از خواص گلPlastic viscosity   است ) تعیین yield point  یکی دیگر از خواص گل حفاری است.

»» هرچه yield point بالاتر باشد حمل قطعات وcuttings توسط گل راحت ترصورت می گیرد.

»» از خواص مهم  گل mud filtrate است كه با دستگاه API Standard filter press  اندازه گیری می شود.  Mud filtrate مقدار آبی است كه سیال حفاری در حین circulation از دست می دهد. در دستگاه مورد نظرگل را داخل یك محفظه می ریزند و مقدار آبی كه در زمان 30 دقیقه تحت فشارpsi 100 از گل جدا می شود برحسب cc/30 min گزارش می گردد. همچنین دراین آزمایش ضخامت mud cake را نیز اندازه گیری می كنند. با افزودن یك سری مواد می توان ضخامت mudcake را كاهش داد.

»» از خصوصیات دیگر گل حفاری استحكام ژله ای گل است.

یكی دیگر از دستگاههایی كه برای اندازه گیری هرز روی و بهینه كردن آن بكار می رود تا آن را به حداقل برساند bridging material tester) BMT) می باشد. در این دستگاه برای هر نوع سازندی یك مدل اختیار می شود. مثلاً برای سازند ماسه سنگی یك مدل گلوله ای را در نظر می گیرند و میزان هرز روی گل را از داخل این مدل اندازه گیری می كنند.

در آزمایشگاه اسید زنی آزمایشات مربوط به اسیدكاری انجام می شود. می دانیم كه پس از سیمان كاری به چاه اسید می زنند تا سیمان باقی مانده خارج شده و شسته شود. Acidizing Instrument در این واحد قرار دارد، قلب این دستگاه  پمپ آن است. در این دستگاه فشار و حرارت بر روی سنگ اعمال می شود. در واقع اسید با یك فشار معین به داخل core تزریق می شود. در این دستگاه فشار و حرارت برروی سنگ اعمال می شود.  به این وسیله كربناتهای داخل مغزه حل می شوند. پس از اسید زنی تراوایی را دوباره اندازه گیری می گیرند، خروجی این دستگاه بصورت print  شده تهیه شود.

 

خواص مكانیكی گل كه باید در آزمایشگاه تعیین شوند عبارتند از :

1.Plastic viscosity)    PV)

2. Yield point)  YP)

3. Gel Strength)  gs)

4. Filtration Lost)  FL)

 

»» سیستم گردش گل

سیال حفاری اگر مایع باشد قسمت عمده آن آب است و گاهی نفت جزء اصلی آن است. از رس های مخصوصی برای شكل دادن به گل حفاری استفاده می شود و باریت برای افزایش وزن مخصوص گل بكار میرود.  مواد شیمیائی برای كنترل گرانروی (Viscosity) گل و افزایش توانائی ذرات جامد گل برای اندود نمودن دیواره چاه بكار می روند.  ١٪ تمامی چاههای نفت حفاری شده از هوای متراكم یا گاز طبیعی برای سیال حفاری بجای گل استفاده كرده اند.  مخازن گل دارای همزن هائی هستند(Agitators) (پارو مانند)  كه گل را بهم زده و مخلوط می كنند.

 

»» گردش گل حفاری :

بخش های مختلف مسیر گردش گل به قرار زیر می باشند  :

 

۱- مخازن گل  :    

                 الف)  مخزن ذخیره گل    Reserve Tank

                  ب )  مخزن مكش         Suction Tank از آنها بدرون پمپها هدایت می شود.

                  ج )  مخزن شیكر          Shaker Tank پس از خروج از چاه

                  د  )  مخزن میانی         Middle  Tank قبل از مخزن مكش قرار دارد.

 

*مخزن Trip  : در حین پر كردن و خالی نمودن چاه در شرایطی غیر از حفاری مثلا" لوله بالا مورد استفاده قرار می گیرد

۲ –    پمپهای گل :

۳-     Mud Hose  : لوله ای كه از پمپ به Swivel وارد می شود.

٤-      شیل شیكر (Shale Shaker)

۵-    Mud Cleaner : شامل ١ - Desander (ماسه زدا)  و۲-  Desilter (سیلت زدا)

٦-    Degasser

۷-    Mud Aggitator : شفتی است كه با چرخش خود در مخزن تركیبات گل را با یكدیگر مخلوط می كند و از ته نشینی مواد موجود در گل جلوگیری می نماید. (دستگاه سانتریفوژ روی Suction Tank) قرار دارد).

۸-   Stand Pipe Manifold  روی Floor حفاری قرار داشته با چهار مسیر بشرح زیر  :

1) Fill Up Line: هنگام پر كردن چاه از گل

2) Jet Cellar: مسیری است كه باعث خالی شدن Cellar  میگردد.

3) Bottom Kill Line: به سمت Pipe Rams   پائین میرود.

4) Top Kill Line: كه به سمت Pipe Rams بالائی می رود.

 

٩- Mud Pit : حوضچه ای كه زائده های داخل گل درون آن میریزد.

Over Balance= هرزروی گل در اثر فشار كم سازند

Under Balance= فشار سازند از گل بیشتر بوده و نتیجتا" فوران خواهیم داشت( Flow یا Kick )

+ نوشته شده توسط حامد کریمی در دوشنبه 1387/02/09 و ساعت 2 بعد از ظهر | نظر بدهید

اکتشاف مواد معدنی

   اکتشاف مواد معدنی ، زیربنای اقتصاد و صنعت هر جامعه را تشکیل می‌دهند. بشر از همان آغاز آفرینش خود و در طول تاریخ ، بر حسب نیازمندیها و شناخت ، از مواد معدنی استفاده کرده است. اکنون نیز انسان ، از تمامی مواد معدنی به حالتها و شیوه‌های گوناگون ،اقدام به اکتشاف مواد معدنى و بهره‌برداری ار آنها می‌نماید. به عبارت دیگر ، همین مواد معدنی هستند که پاپه و اساس تمدن را تشکیل می‌دهند.

 در رسیدن به اهداف فوق ، روشهای مختلف تجزیه مواد معدنی ، روشهای ژئوفیزیکی و ژئوشیمیایی و فرآوری مواد انجام می‌گیرد. همچنین در انجام پروژه‌های مختلف اکتشافی باید به مسائل زیست محیطی نیز دقت لازم را مبذول داشت.

تاریخچه

از آغاز آفرینش ، انسان همواره از مواد پوسته زمین در جهت رفع نیازمندی‌های زندگی و دسترسی به رفاه بیشتر استفاده کرده است. سنگها و کانیهای غیر فلزی اولین موادی هستند که انسان اولیه آنها را به کار برده است. آثار بدست آمده از کاوشهای باستان شناسی حاکی از آن است که انسانهای اولیه از فلینت ، چرت و دیگر سنگهای سخت برای ساختن اسلحه و کندن غارها استفاده نموده‌اند و همچنین خاک رس و سنگ را برای ساختن ظروف گلی و اهرام شگفت انگیز مورد استفاده قرار داده‌اند.

ظهور انسان و اشیای دست ساز بشری در عصر پارینه سنگی (Paleolithic old stone age) در 750 هزار سال پیش از میلاد آغاز گشته است. بر اساس مطالعات باستان شناسی ، طلا Au نخستین فلزی بوده که بشر به صورت خالص از رودخانه‌ها جمع آوری نموده و مس نیز نخستین فلزی است که انسان قادر به ذوب آن شده است. در مورد تاریخ استفاده از مس نظرات ضد و نقیضی دیده می‌شود. گروهی استفاده از آن را در حدود 20 هزار سال پیش از میلاد ، و عده‌ای تاریخ استفاده آن را به حدود 12 هزار سال پیش از میلاد و به کشور مصر نسبت می‌دهند.

 سیر تحولی

·         بر طبق نوشته‌های هرودت ، یونانیان در سالهای 420 تا 384 قبل از میلاد از رگه‌های کوارتزی برای کشف ذخایر طلا استفاده نموده‌اند.

·     ابو علی سینا ، فیلسوف و دانشمند ایرانی ( 1037 ـ 980 میلادی ) اولین کسی به شمار می‌رود که مواد معدنی را تقسیم نموده است. این رده بندی شامل سنگها ، فلزات ، سولفورها ، نمکها و ترکیبات دیگر می‌باشد.

·     اولین نظریه در مورد منشأ مواد معدنی توسط جورج اگزیکولا در سال 1556 ارائه شد. این دانشمند به کمک مطالعات دقیق انجام شده روی ناحیه معدنی ارزبرگ آلمان ، چگونگی تشکیل این ذخیره را به طور سیستماتیک بیان نمود. در قرن هیجدهم مجددا پژوهشهایی در زمینه چگونگی تشکیل مواد معدنی به خصوص در منطقه ارزبرگ آلمان توسط دلیاس ( 1770 ) ، هنگل (1725) ، زیرمن ( 1746) انجام شد.

·     در اواخر قرن هیجدهم ، ورنر از آلمان و جیمز هاتن از اسکاتلند ، دو نظریه متفاوت در مورد منشا مواد معدنی ارائه دادند و بحثهای زیادی در این باره آغاز گردید. ورنر در سال 1775 نظریه نپتونیست را ارائه نمود. بر طبق این نظریه سنگهای رسوبی و سنگهای آذرین و حتی رگه‌ها از طریق ته‌نشینی در اقیانوس به وجود آمده‌اند. هاتن نیز در سال 1778 نظریه پلوتونیست را پیشنهاد کرد. وی ضمن رد کردن نظریه ورنر ، معتقد بود که سنگهای آذرین و مواد معدنی مذاب از اعماق زمین منشا گرفته‌اند.

·     در اواخر قرن نوزدهم ، دانشمندان آمریکایی و اروپایی در مورد نحوه تشکیل مواد معدنی نظریه‌های مختلف دیگری ارائه داده‌اند. مطالعه و پژوهشهایی که تا کنون در زمینه منشا و چگونگی تکشیل کانیها توسط دانشمندان انجام شده موجب ارائه تئوریهای جدید شده که اکتشاف مواد معدنی را در تمامی مراحل کم هزینه‌تر ، آسانتر و با موفقیت آمیزتر نموده است.

·     برخی ساکنان اولیه ایرانیان را نخستین ذوب کنندگان و استفاده کنندگان از فلز مس تصور می‌کنند و تاریخ آن را به حدود 9 هزار سال پیش از میلاد می‌دانند. با این حال ، به نظر بسیاری از باستان شناسان استخراج و ذوب مس توسط ساکنان اولیه ایران و در محلی به نام تل ابلیس صورت گرفته است. بر اساس شواهد باستان شناسی و معدن کاری قدیمی ، مرکز ، شرق و شمال ایران دارای کهن‌ترین پیشینه فلزگری می‌باشند. اواخر هزاره هفتم در ایران را مرحله گذر از عصر نو سنگی به عصر فلزات می‌دانند، در حالی که عصر نو سنگی در اروپا تا هزاره چهارم ادامه داشته است.

رده بندی کانسارها

امروزه سه رده بندی برای کانسارها مودر استفاده قرار می‌گیرد که ممکن است با توجه به شرایط خاص یک کانسار ، یکی بر دیگری ترجیح داده شود. این رده بندیها بصورت زیر می‌باشد:

رده بندی نیگلی کانسارها ( 1929 ):

o        کانسارهای نفوذی

o        کانسارهای آتشفشانی

·         رده بندی کانسارها توسط اشتایدرون:

o        کانسارهای نفوذی و ماگمایی

o        کانسارهای پنوماتولیتی

o        کانسارهای گرمابی

o        کانسارهای حاصل از گازها و بخارات درونی که به مناطق سطحی راه می‌یابند.

·         رده بندی کانسارها توسط لیندگرن:

o        تجمع کانیها در اثر انجام واکنشهای شیمیایی

o        تغییرات و تجمع مکانیکی مواد معدنی

 

 

آشنایی با رشته زمین شناسی مهندسی « ژئوتکنیک » ( تاریخچه و کاربردها)

 

زمین شناسی مهندسی از دو کلمه Engineering به معنی مهندسی و Geology به معنی زمین شناسی گرفته شده است.زمین شناسی مهندسی ضمن بررسی تاثیر «محیط زمین شناسی» بر سازه‌های مهندسی یا زمین شناسی مهندسی ، راه‌حلهای مناسبی جهت کاهش یا برطرف نمودن خطرات احتمالی ارائه می‌دهد. باید توجه داشت که محیط زمین شناسی اطراف یک سازه به دو صورت با آن در ارتباط است. یکی توسط مصالح زمین شناسی ، یعنی سنگ ، خاک و آب ، دیگری فرآیندها و مخاطرات زمین شناسی مثل سیل ، زمین لرزه ، حرکات دامنه‌ای و مانند آن. برخی از مولفین زمین شناسی مهندسی را سهوا به جای «ژئوتکنیک» به کار می‌برند. بطور کلی زمین شناسی مهندسی به توسط روشهای اکتشافی متنوع تاثیر محیط زمین شناسی اطراف را بر سازه مهندسی یا پروژه عمرانی تعیین می کند. همچنین نقش احداث سازه را در تحریک و تغییر رفتار زمین مشخص می سازد.

 

تاریخچه و سیر تحولی

 

از قرنها پیش معماران و سازندگان بناها بر این نکته معترف بودند که برای جلوگیری از نشست، کج شدن یا فرو ریختن ساختمانشان محتاج آگاهی از شرایط زمین هستند. البته ساختمانهای قدیمی همواره با توجه به تجربیات سازنده بنا و اغلب به روش آزمون و خطا احداث می‌شد. در سال 1776 و زمانی که «کولن» برای اولین بار تئوریهای مربوط به فشار زمین را ارائه داد، استفاده از روشهای تحلیلی در بررسی زمین آغاز شد.

بررسی‌های کولن بر روی دیواره‌های حائل نشان داد که وقتی دیوار حائلی کج می‌شود، گوه‌ای از خاک ناپایدار در پشت آن ایجاد می‌گردد که یک طرف آن ، دیوار و سمت دیگر آن یک سطح گسیختگی است. کولن فشار اولیه وارده به دیوار را به وزن گوه و مقاومت برشی در امتداد سطح برش ، که برحسب اصطکاک داخلی بیان نمود، مربوط کرد. در سال 1871 «اتو مور» فرضیه‌ای عمودی برای مقاومت مصالح زمین شناسی در برابر گسیختگی ارائه داد.

سالها گذشت تا آنکه «ترزاقی» مکانیک خاک را به صورت شاخه‌ای از مهندسی عمران مطرح نمود. دانش مکانیک خاک با اولین کنفرانس بین المللی در مورد مکانیک خاک و مهندسی پی که در سال 1936 میلادی در دانشگاه هاروارد آمریکا برگزار شد، در سطح جهانی تثبیت گردید.

از سالهای دور مهندسان و زمین شناسان مفاهیم مربوط به رفتار مکانیکی سنگها را در معدن‌کاری و صنعت نفت به کار می‌گرفتند، ولی این رشته تا اوایل دهه 60 میلادی مخصوصا تا سال 1996 که اولین کنفرانس بین المللی مکانیک سنگ در شهر لیسبون پرتغال برگزار شد، هنوز به طور رسمی به عنوان شاخه‌ای از دانش مهندسی به حساب نمی‌آمد.

واژه «ژئوتکنیک» اولین بار در سال 1948 میلادی توسط انستیتوی مهندسان ساختمان بریتانیا به کار گرفته شد و به تدریج مفهوم آن غنای بیشتری یافت، تا اینکه در سال 1974 «مهندسی ژئوتکنیک» به عنوان رشته‌ای خاص توسط انجمن مهندسان ساختمان ایالات متحده امریکا نیز به رسمیت شناخته شد.

امروزه واژه ژئوتکنیک به مفهوم مجموعه‌ای مشتمل بر سه دانش مکانیک خاک ، مکانیک سنگ و زمین شناسی مهندسی به کار گرفته می‌شود.

 

زمین و سازه‌های مهندسی

سازه‌های مهندسی صرفنظر از آن که ما آن را مجموعا «محیط شناسی» می‌نامیم ، تاثیر می‌پذیرند. شاید بتوان عناصر تشکیل دهنده محیط زمین شناسی را به نحو زیر به چهار جز مختلف تقسیم کرد:« فرآیندهای زمین شناسی: چون فرسایش ، رسوب گذاری ، زمین لرزه و آتشفشان

« ساختمانهای زمین شناسی: چون لایه بندی ، گسلها ، کوه یا دره یک رود

« مواد زمین شناسی: چون سنگ و خاک و آب و هوا

«زمان: که همه چیز در ارتباط با آن در تغییر دائم است.

 

مواد و مصالح زمین شناسی از دیدگاه مهندسی

مواد جامد و طبیعی تشکیل دهنده ، بخشهای خارجی زمین را به دو گروه اصلی سنگ و خاک تقسیم می‌کنند.

سنگ : از نقطه نظر زمین شناسی ، سنگ به موادی از پوسته زمین اطلاق می‌شود که از یک یا چند کانی که با یکدیگر پیوند یافته‌اند، درست شده است.

خاک : خاک توده‌ای از ذرات یا دانه‌های منفصل یا دارای پیوند سست است که بر اثر هوازدگی سنگ بطور بر جا تشکیل شده است درجه سخت و سنگ شدگی خاک ناچیز تا صفر بوده و در بسیاری موارد حاوی مواد آلی است و گیاهان می‌توانند بر روی آن رشد کنند.

 

ژئودینامیک

یکی از وظایف مهم زمین شناسی مهندسی تشخیص احتمال وقوع فرآیندهای ژئودینامیکی ، مثل سیل و زمین لرزه ، که شاید بتوان آنها را «بلایای زمین شناسی» نیز نامید، قادرند ضمن ایجاد تلفات جانی ، خسارات جبران ناپذیری نیز به سازه مهندسی وارد آورند. مهندسانی که در پروژه‌های عمرانی و ساختمانی فعالیت دارند، باید از شرایط طبیعی که منجر به بروز این مشکلات می‌شود، آگاهی داشته باشند، تا به این وسیله بتوانند احتمال رخداد هر یک از آنها را در محدوده سازه مورد نظر برآورد نمایند.

 

نقش زمین شناسی مهندسی و مسئولیت ‌های حرفه‌ای

زمین شناسی مهندسی واقعیت‌های علمی مشاهده شده یا اندازه گیری شده را که سرشت فیزیکی یگانه پوسته زمین را توصیف می‌کند به صورت اطلاعات زمین شناسی در می‌آورد و این اطلاعات را بر تشخیص مرز محدودیت‌های مهم فیزیکی که می‌تواند در طراحی ، ساخت و نگهداری هر پروژه مهندسی موثر باشد به دانسته‌های مهندسی تبدیل می‌کند. زمین شناسی مهندسی با ایفای این نقش ویژگیهای زمین شناختی محل اجرای پروژه را که در صورت داشتن شرایط نامطلوب سبب افزایش هزینه و در صورت داشتن شرایط مطلوب سبب کاهش هزینه خواهند شد، مشخص می‌کند. بدین ترتیب زمین شناسی مهندسی را می‌توان صاحب حرفه‌ای دو سویه نگر در نظر گرفت که از یک سو فرآیندهای زمین شناسی را در نظر دارد و از طرفی محصولات مهندسی مورد نظر اوست. بطورکلی مسئولیت‌های حرفه‌ای او را بصورت زیر می‌توان خلاصه کرد:

 

1) توصیف محیط زمین شناختی مربوط به پروژه مهندسی

2) توصیف مواد زمین ، توزیع آنها ، و ویژگیهای فیزیکی- شیمیایی آنها

3) استنتاج پیشینه رویدادهای موثر در زمین مواد

4) پیش بینی رویدادهای آتی و شرایطی که می‌تواند ایجاد شود.

5) توصیه مواد معرف برای نمونه برداری و آزمون

6) توصیه نحوه‌های کار و عمل با مواد و فرآیندهای گوناگون زمین .

7) توصیه یا ارائه معیارهای طراحی استخراج بخصوص در مورد زاویه شیبهای برش در موادی که آزمون مهندسی آنها نامناسب بوده است، یا در جاهایی که عناصر زمین شناسی عامل کنترل پایداری هستند.

8) وارسی حین کار ساختمانی برای تحقیق شرایط.

+ نوشته شده توسط حامد کریمی در دوشنبه 1387/02/09 و ساعت 0 قبل از ظهر | نظر بدهید

پومیس چیست؟

پوكه معدنی چیست؟

 پوكه معدنی دانه های سبك حاصل از فعالیتهای آتشفشانی است . مزیت عمده پوکه معدنی نسبت به مصالح ساختمانی مشابه از قبیل شن و ماسه، وزن مخصوص بسیار كم 0)، دارا بودن درجه سختی بالا و نیز تخلخل / آن (حدود 7 فراوان می باشد. رنگ این ماده معدنی سفید یا خاكستری مایل به سفید یا زرد است . پوكه معدنی دارای دانه بندی های متفاوت از ذرات غباری تا قطعات بزرگ با قطر بیش از 100 میلیمتر است.هر یك از اندازه های فوق برای مصارف بخصوصی كاربرد دارند. نمونه ای از نحوه استخراج پوكه معدنی به صورت عدسی هایی با قطر 50 تا 100 متر و ارتفاع حدود 5 متر در زیر لایه هایی از خاك و سنگ وجود دارد. پس از حفر ترانشه توسط بلدوزر عملیات باطله برداری یعنی برداشتن سنگ و خاك از روی لایه های پوكه معدنی انجام می شود. درمرحله بعد عملیات بارگیری به كمك لودر صورت می پذیرد.ماده معدنی به وسیله كامیون كمپرسی از محل معدن حمل می شود.

 سابقه مصرف پوكه معدنی مهندسین رومی در گذشته از این ماده معدنی رساختمان های باستانی سال 1348 شمسی ( 1969 میلادی ) استفاده می کردند . در حال حاضر علاوه بر مصرف داخل ایران به كشورهای حاشیه خلیج فارس، امارات متحده عربی، عربستان و... نیز صادر می گردد.

**خواص پوكه معدنی

 •وزن مخصوص پائین ( 5/ 0 تا 7 / • ) به طوری كه روی آب شناور می ماند

 • عایق صدا، گرما و سرما

• مقاوم در مقابل آتش سوزی؛ به طوری كه تا 760 درجه سانتیگراد هیچ تغییری در حجم و شكل آن حاصل نمی شود. نقطه ذوب این ماده معدنی 1342 درجه سانتیگراد می باشد.

 • استحكام؛ بتون و مصا لح تشكیل شده از پوكه معدنی از میزان بالای دوام نسبت به وزن برخوردار می باشد. موارد مصرف • جهت شیب بندی بامها و كف ساختمان (دانه ها و ذرات كوچكتر از 40 میلیمتر).

 • برای تهیه بلوكهای سبك سقفی و دیواری، مو زائیك سبك، بتون سبك، برای قطعات باربر سبك و قطعات جدا كننده ( دانه ها و ذرات كوچكتر از 15 میلیمتر)  • بعنوان عایق حرارت برای سردخانه ها، گرمخانه ها و پوشش لوله های حرارتی (دانه های 2 تا 40 میلیمتر)

• برای استفاده كشاورزی در مناطق كم آب به دلیل خاصیت جذب و نگهداری آب (از ذرات ریز تا دانه های 30 میلیمتری)

• برای رنگبری پارچه ها (قطعات 20 تا 50 میلیمتری)

• برای استفاده در ساختمان سدها، اسكله ها و پلها (ذرات پودر مانند)

 • نكته قابل توجه اینكه بتون ساخته شده از پوكه معدنی علاوه بر سبكی، در مقابل عوامل مختلف مختلف محیطی نیز دارای استحكام و مقاومت فوق العاده ای می باشد.

• مخلوط این ماده با آهك شكفته تشكیل نوعی سیمان طبیعی را می دهد كه در زیر آب و بیرون آب سخت می گردد در صنعت سیمان می توان از این م اده معدنی به عنوان یكی از اجزاء مهم تشكیل دهنده سیمان استفاده نمود.

•درصد اختلال تا 40 % سیمان پرتلند پوزولان

 •درصد اختلاط بیش از 40 % سیمان پوزولانی

 

 

پوکه معدنی قزلجه کند 3 و فروش مستقیم از معدن

 

قیمت انواع پوکه در سایزهای مختلف

پوکه بادامی بر حسب متر مکعب 4500 تومان
پوکه فندوقی بر حسب متر مکعب 6000 تومان
پوکه نخودی بر حسب متر مکعب 6500 تومان
پوکه عدسی بر حسب متر مکعب 7000 تومان
ماسه بر حسب تن 3000 تومانمشخصات پوکه معدنی

پوکه معدنی قروه متشکل از گدازه های آتشفشان است که پس از رسیدن به سطح زمین سرد شده و به صورت دانه های ریز و درشت متخلخل تشکیل گردیده و دارای مشخصات زیر می باشد:
• کیفیت و استحکام بسیار بالاتر از پوکه لیکا و دماوند
• بسیار بصرفه (هزینه ای تمام شده بسیار کمتر از پوکه لیکا و دماوند)
• سبک و دوام طولانی (دارای وزن حجمی700 تا 800 کیلو گرم برمتر مکعب)
• کاهش انتقال صدا
• مقاوم در برابر انقباض و انبساط
• ضد حشرات و موریانه
• عایقی فوق العاده
• عایق حرارت و برودت و ضد حریق (نقطه ذوب 1342 درجه و تا 760- درجه مقاوم است)
• پوکه مصرفی در ترکیب با سیمان دارای قابلیت بالای نگهداری آب می باشد که موجب می شود مقاومت بتن ساخته شده بالا رود.
• و ازمهمترین ویژگی این محصول استحکام بسیار بالادرترکیب با سیمان و وزن بسیارسبک میباشد.مواردمصرف:


از این ماده ارزشمند برای شیب بندی پشت بام ,ساخت بلوک های سبک _ موزاییک و پر کردن سطوح مختلف ساختمان و ... استفاده می شود.
1-ماسه پوکه:به دلیل وزن بسیارکم نسبت به ماسه معمولی(شسته/رودخانه ای)درکارکاه هایساخت بتن ,بلوک زنی(دیواری/سقفی)وپرنمودن سطح لوله کشی های ساختمانی و ...مورداستفاده قرارمی گیرد.
2-پوکه عدسی:به دلیل اندازه ووزن بسیارکم درکارگاه های تولید بلوک های سقفی بسیار سبک مورد استفاده قرار میگیرد .
3-پوکه نخودی:موارد مصرف زیادی داردازجمله شیب دارکردن سقف ساختمانها و هم سطح نمودن کف طبقات و..
4-فندوقی وبادامی: همانند پوکه نخودی میبا شند و بعلت سایز بزرگتر قیمت کمتری هم دارد.
5- موارد مصرف سنگ پوکه در تصفیه خانه های آب و فاضلاب سد سازیها پلها و...مورد استفاده قرار می گیرد.
6-تقویت کننده خاک
7- جهت صیقل دادن ظروف نقرهای و قطعات فلزی
8-در اثر مخلوط شدن با آهک تشکیل نوعی سیمان سخت را می دهد
9-روکش سیاه سطح آسفالت

پوکه |پوکه معدنی |پوکه قروه |2100012_0918

تحویل مرغوبترین و بهترین پوکه معدنی قروه در محل کار شما.